Novo Nordisk

Novo Nordisk’in yeni merkez binası Bagsværd Danimarka Aydınlatma Ödülüne layık görüldü.Henning Larsen Mimarlık tarafından dizayn edilen Grontmij Lighting tarafından aydınlatılan projenin ödülü garantilemesinin sebeplerinden biri olarak aydınlatmanın elegan duruşu olduğu belirtildi; öyle ki aydınlatma binayı normalinden daha zarif bir algıyla sunuyor.

Jüri Başkanı ve Danimarka Aydınlatma Merkezi’nin Direktörü yaptığı açıklamada; ‘Mimarlar tarafından tasarlanan göze çarpmayan ışık, planlanmış formlar, fonksiyonlar ve atmosferdeki yansımalar çok doğru kurgulanmış. Bütünlük ve detaylar, hassasiyet ve görselliği bir arada sunabilmiş. Materyallerin aydınlatma kalitesi ve ışık renkleri, şekiller ve renkleri çok doğru kullanılmış ve dağıtımı etikleyici bir biçimde orantılı yapılmıs’ sözleriyle yapının aydınlatmasına olan hayranlığını belirtti.

Yeni merkez ofis iki binadan oluşmaktadır. Her iki binada merkezi avlu bulunmaktadır ve her avlunun tepe ışığı özel olarak dizyn edilmiştir; rafine ve özel renklendirilmiş LED aydınlatma uygulanmıştır. Sağ duyulu ve iyi adapte edilmiş renkler, ışığın dinamik olduğu yerlerde doğal renk spekturumu kullanılmıştır. Petrol mavisinden sıcak turuncuya dönüşen bir aydınlatma vardır. Zamanla programlı yavaş ve şiirsel ritimler ile renk dönüşümü sağlanmaktadır.

Yorumlar

Yorum Mesajınız