Nedir alışveriş merkezlerini ve mağazaları birbirinden farklı kılan? Tasarım sürecinde iç mekan özelliklerinde akşam saatleri için neler önemlidir? AVM aydınlatmalarında başarılı olmak için kanıtlanmış 5 ana madde nelerdir?

 

1. Uzak veya Yakından Görünüşawm

Proje, uzaktan yakına emin olmalısınız ki aynı dilden konuşmalı.  Özellikle Asya’da AVM’ler genellikle çok katlı yapıdan ve bazen kulelerden oluşmaktadır. Uzaktan baktığınız zaman projenin her zaman tepesi dikkat çeker, yakından ise genellikle bulunduğunuz kata ve yakın katlara odaklanırsınız. Bu yüzden mutlaka verdiğiniz ışık istikrarlı olmalıdır ve en büyük farkedilirlik ışık sayesinde sağlanır.

Bu sebeple;

Tutarlı Aydınlatma:  Wuxi (AVM)’de yapılan son çalışmalara göre, her bölümdeki istikrarlı aydınlatma; geceleri görsel acıdan projeye kimlik katmaktadır.

 

Aydınlatma Tasarımı: Oculus Light Studyosu

Mimar: MulvannyG2 Architects

Art: Oculus Light Studio/MulvannyG2 Architects

 

2.Hikaye Oluşturmaavm-2

 Filmlerde olduğu gibi, hikayeler tutarlı bir görüntü yaratmanız açısından ve alanı hissede bilmenizi sağlamak için yardımcı olurlar. Genellikle hikayeler, mimari ve iç mekan konsptlerinin bir parçasıdır. Her hikayede aydınlatma farklıdır ve hikayeyi destekleyici olması acısından gerekli bir unsurdur. Aydınlatma tasarımı hikaye oluşturmada tamalayıcıdır.

 

Hikaye: Bu projede amaç, bir alışveriş merkezi için bir sokak karakteri yaratmaktı. Aydınlatma konsepti için sokak aydınlatmaları incelendi ve asıl bileşenlere uygulandı.

 

Aydınlatma Tasarımı:Oculus Light Studio

 

3.Işık Yüzeyleriawm-3

 

Işığı gördüğümüz zaman gözlerimiz ışık şiddetini ve yoğunluğunu ölçemez. Aslında çalışmalara göre ışık seviyesi ve algılanan ışık arasında çok ufak bir korelasyon vardır. Kodlar, hesaplamalar her daim gerekli değildir. Gerekli olan ışığı hissedebilmek ve fark edebiliyor olmaktır. Bu yüzden karşımıza gelen duvar,zemin,tavan ve yüzeyleri çıktığı zaman gerekli olan ışıktır. Işıklandırırsak herşeyi görebiliriz.

awm4

Yüzeyler: Bu avm de ki aydınlatma çalışmasında; tavanlar aydınlatılmış ve yüzeyler duvar lambalarıyla ışıklandırılmıştır.

 

Aydınlatma tasarımı: Oculus Light Studio

Mimar: MulvannyG2 Architects.

 

4.Merak Uyandırma

 AVM’lerdeki odak alanları belirlemek için mutalaka tasarım ekibiyle çalışılmalı… Çok iyi derecede bir AVM projesinin başındaysanız nasıl öncülük edersiniz? Yemek alanları ve serbest alanlar için ne gibi farklılıklar düşünürsünüz? Renkli projeksyonlar kullanır mısınız? Ne tür ışıklandırmalar uygularsınız? Katlara, tavanlara ışık uygulaması yapar mısınız?

awm5awm6

Başta belirttiğimiz gibi mutlaka ekip ile çalışın ve ışıklandırmada fark yaratmaya odaklanın.

 

5.Pratik Olmak

AVM aydınlatması, ilk günkü görüntüsünü bir kaç yıl boyunca sürdürücek nitelikte olmalıdır. Mutlaka uzun ömürlü lambalar seçmeye özen gösterilmelidir. Mimari detaylar ve özel tecrübelerden yararlanmak için mutalaka ekiplerle çalışın. Kolay olan her zaman iyidir, komplikeden kaçınırsanız daha az sorunla karşılarsınız. LED ve aydınlatma armüterleri bu alanlarda ışıklandırmada ve renklendirmede doğru sonuclar verir.

Bu aydınlatma kriterleri size tasarımcılarla iş birliği ve proje ekibi oluşturmada yardımcı olacaktır. AVM’ler size özel deneyim kazandıracaktır. Pratiklik ve gerekli detayları birleştirdiğiniz zaman başarılı projeyi hayata geçirimek mümkün.

 

Haberin kaynağı; http://oculuslightstudio.com/2012/5-steps-to-mall-lighting/

 

Yorumlar

Yorum Mesajınız