Projede hedeflenen, öncelikle bir armatürün harcadığı 1000 Watt’ın üzerindeki enerji tüketiminin 200 Wat’a düşürülmesiydi. Bu proje ile Abdi İpekçi Kapalı Spor Salonu’nda enerji tasarrufu en az % 83 seviyesine ulaşmış oldu.

Aslında Led Teknolojisinin bakım maliyeti yok denecek kadar azdır. Niki Elektronik, ürünü ile ilgili garanti şartlarını geniş tutup, ücretsiz olarak yenisi ile değiştirmeyi taahhüt ediyor. Bu da artık  bakım onarım maliyetinizin olmayacağı anlamını taşıyor. 

Yüksek Watt’lı Led Aydınlatma Armatürleri uluslararası profesyonel maç organizasyonlarının yapıldığı kapalı spor salonlarında sporcu performansı, seyircinin rahatlığı, canlı yayın çekimleri ve maliyet açısından önemli avantajlar sağlıyor. Abdi İpekçi Kapalı Spor Salonu, gelişen Led teknolojisinin tüm imkanlarından maksimum derecede yararlanmak üzere yeniden aydınlatıldı. Projenin başlangıç aşamasında amaç, mevcut aydınlatma sistemi ile elde edilen aydınlık seviyesini, led teknolojisi ile daha az enerji harcayarak elde etmekti. Mevcut aydınlatmalarda 1000Watt Metal Halide tipi ürünler kullanılıyordu ve 60 adet vardı. Bu, toplamda 60.

000Watt enerji tüketmek demektir. Ayrıca -bu tip armatürlerin çalışması için gerekli olan ek aparatların tükettiği enerji de dahil edildiğinde- 1000Watt’lık bir Metal Halide Armatürün tükettiği enerji kesinlikle 1000Watt’ın üzerinde olmaktadır. Bu aşırı enerji tüketimi mümkün mertebede düşürülmek isteniliyordu. Ayrıca mevcut armatürlerin ışık verimi zamanla farklı faktörler nedeniyle azalmaktaydı. CRI değeri düşünce CANLI YAYIN çekimleri için sorun oluşturuyordu. Şunu da eklemekte fayda var; bu tür armatürlerin bakım onarım maliyeti de azımsanmayacak kadar fazladır. Projede hedeflenen öncelikle bir armatürün harcadığı 1000Watt’ın üzerindeki enerji tüketiminin 200Watt’a düşürülmesiydi. Bu proje

ile Abdi İpekçi Kapalı Spor Salonu’nda enerji tasarrufu en az % 83 seviyesine ulaşmış oldu.

Led Teknolojisinde ışık verimi gerekli soğutmayı sağlamanıza bağlıdır. Bunu başarıyorsanız yakaladığınız ışık verimi yıllarca aynı kalacaktır ve bu nedenle bakım maliyeti de oluşmayacaktır. Aslında Led Teknolojisinin bakım maliyeti yok denecek kadar azdır. Niki Elektronik, ürünü ile ilgili garanti şartlarını geniş tutup, ücretsiz olarak yenisi ile değiştirmeyi taahhüt ediyor. Bu da bakım onarım maliyetinizin de artık olmadığı anlamını taşıyor.

Canlı yayın çekimleri için gerekli ışık geri dönüş verimi gün ışığına ne kadar yakın olursa o kadar iyidir. Niki ürünlerinin CRI değeri 83’ tür. 1 yılda tamamlanan Abdi İpekçi Kapalı Spor Salonu aydınlatma projesinin aydınlatma tasarımında uzman kadrolar görev aldı. Proje CEO’su Qumars Mohamedi önderliğinde optik ayarları için sabahlara kadar çalışıldı. Tüm yansımalar hesaba katılarak ışığın homojen dağıtılması sağlandı. Tasarımı ve patenti Niki Elektronik’e ait N2100 200 5000 L60 projektörlerle -kapalı spor salonlarında- ilk kez led teknolojisi kullanılmış oldu. Proje bitiminde, farklı aktiviteler için farklı aydınlatmaların gerekli olduğu Kapalı Spor Salonunun, hem enerji tasarruflu ve hem de daha kullanışlı hale gelmesi sağlandı.

Proje Künyesi:Proje adı: Abdi İpekçi Kapalı Spor Salonu
Proje tarihi: 15.06.2012-15-06-2013
Yüklenici firma: Niki Elektronik
Aydınlatma tasarımı: Qumars Mohamedi
Kullanılan ürünler: Niki – N2100 200 5000 L60 Projektör Niki – N2100 200 5000 L40 Projektör
Metin: Recep Ulutaş

Yorumlar

Yorum Mesajınız