Atina gezilerinin geleneksel başlangıç noktası, M.Ö. 5. yüzyıldan kalma tapınakların bulunduğu Akropolis’tir.

 

euatnghtr-2

Akropolis eski Yunan kentlerinde, kentlerin yanı başındaki yüksekliklere verilen addır. Yunan Akropolis “yukarıda bulunan şehir” anlamına gelir. Klasik dönem Yunanistan’ında her önemli yerleşim yerinin bir Akropolisi vardır. Tapınaklar, hazinelerin saklandığı yapılar ve çeşitli kurumlar burada yer alırdı.

Herhangi bir saldırı durumunda Akropolis sonuna kadar savunulurdu. Eski Yunanistan’da şehirlerin kuruluşu dini öğelere göre konumlandırıldığından dolayı tanrının oturacağı yerler inşa etmek, Yunan şehir planlamasının en temel özelliğiydi. Akropolislerin en ünlüsü Atina Akropolisi’dir. Attike ovasında, deniz düzeyinden 152m yükseklikte 270×150 boyutlarında bir kayalıkta yer alır. Şehirden 90m yükseklikteki bu kayalık bölgede Athena Nike Tapınağı, Parthenon, Erekhtheion ve Propylaion yer alır.

Atina Plato’nun akademisine ve Aristotales’inlikeyum’una ev sahipliği yapmıştır. Atina’nın dünya kültürüne olan benzersiz katkısından dolayı doğu medeniyetleri altın çağlarını yaşadıkları dönemlerde günümüzde ise batı medeniyetleri kendilerini Atina medeniyetiyle ilişkilendirme eğiliminde olmuşturlar. Modern Atina antik, Roma, Bizans ve Osmanlı dönemleri ile modern çağın yapılarının, ve kültürünün bir arada yaşadığı bir şehir olmaktadır.

Tarih öncesi uygarlıkların en önemlileri Atina’da gelişmiştir ve insanlık tarihi adına bugüne kadar gelen çok başarılı mimari başyapıtları ortaya koymuştur. Atina Akropolü, dünyaca tanınmakta ve bilinmektedir. Bu, tarihin en ünlü arkeolojik sit alanının ünü, dünyayı dolaşıp milyonların takdirini kazanmıştır.

Şehrin Adının Kökeni

Atina kentinin adı tanrıça Atena ile ilişkilendirilmekle birlikte şehre tanrıçanın adının nasıl verildiği tam olarak bilinmemektedir. Mitolojik hikayeye göre Atina kenti adını tanrı Poseydon ve tanrıça Atena arasında geçen efsanevi bir yarışma sonucu tanrıça Atenadan almıştır. Poseydon ve Atena şehrin koruyucu tanrısı olmak istemiş ve şehir sakinlerine hediyeler sunmuşlardır. Poseydon deniz gücünü sembolize eden taze su kaynağı hediye etmiş, öte yandan Atena barış ve zenginliği sembolize eden bir kutsal zeytin ağacı hediye etmiştir. Atina şehri zeytin ağacını kabul edip şehre tanrıçanın adını vermiştir.

basliksiz-1

Akropolis’in Kısımları

Propylaia;Akropolis’in anıtsal giriş kapısıdır. Akropolis’e ulaşmak için çıkılan yol ziyaretçilerini Proplyaia’ya ulaştırır. M. Ö. 437-432 yıllarında mimar Mnesikles tarafından yapılmıştır.

Nike Tapınağı; Akropolis’teki tapınakların en küçüğüdür. M. Ö. 426 yılında yapılmıştır. Kabartma heykelleriyle tanınmıştır. Eskiden odalarının birinde zekâ ve sanat tanrıçası Athena’nın heykeli bulunuyordu.

Erekhtheion;M. Ö. 420-393 yılları arasında yapılan tapınak adını Atinalı Kral Erekhteus’tan almıştır. Erekhteus, tapınağın odalarından birini kendi ibadetine ayırmıştı. Tapınakta diğer tanrılar ve kahramanlar için de özel yerler vardı. 12 metreye 20 metre kadar bir alan üzerine yapılan Erekhtheion İyon tarzının en güzel örneklerinden biridir.

Parthenon;Parthenon’un açılışı M. Ö. 438 yılında yapıldı. Tapınak öylesine güzeldi ki, mimarlar yüzyıllar boyunca kendilerine Parthenonuörnek aldılar.  Tapınağın boyu 75, eni 33, yüksekliği de 21,5 metredir. Anıtların estetik görünümüne zarara vermeyen ve gözü rahatsız etmeyecek şekilde aydınlatma montajı sağlandı.

Gün boyunca güneş ışığından faydalanan tapınaklar, gece boyunca da modern teknoloji aydınlatma sistemi ile oldukça etkileyici bir görüntü sunar. Akropolis anıtları aydınlatması ve montajı sırasında oldukça hassas davranılmıştır. Bir çok muhteşem anıtın aydınlatma tasarımcısı olan Fransız Pierre Bideau, önderliğinde anıtlar için en uygun armatür seçimi gerçekleştirilmiştir. Seçilen armatürlerde su, toz, titretişim ve rüzgar gibi doğa olaylarına karşı hareket edebilen ürünler tercih edildi.  Her sütün ve bölgede farklı tip aydınlatma elemanlarına yer verildi. Anıtın doğal ve tarihsel görüntüsüne en uygun aydınlatma sağladı. Her sütün boyunca dikey yada yatay homojen bir ışık yayılımı sağlayan elemanlara yer verildi.

Projede kullanılan ürünler ise; Burnerceramic (CDM-T Philipstype)  3000 ° K (doğal beyaz) 2500 ° K (beyazımsı sarı /), güç 100 W bir renk sıcaklığına sahip yüksek basınçlıprojektör (typePhilips SDW-T) (SON-T typecomfortPhilips),100, 150 ve 250W / 2200° K renk sıcaklığı sunan ürünlere yer verildi.

parthenon_by_night

Yorumlar

Yorum Mesajınız