hqaldar_f1_012

Farklı, yenilikçi ve ikonik mimari yapısı ile dünyanın ilk dairesel gökdeleni olma özeliğini elinde tutan bir bina…

Şehir merkezinin nispeten uzağında, Al Raha Beach yakınlarında yer alan, Abu Dhabi’deki Alder Genel Merkez Binası MZ Mimarlık tarafından tasarlanmış ve 2010 yılında hizmete açılmıştır. Bozuk para şeklindeki bina, dünyadaki ilk daire şeklindeki gökdelen olması ile dikkatleri üzerine çekiyor. Ofis  binasının çember şeklindeki yapısı rasyonelliği ve istikrarı vurgular.

Proje ABD Yeşil Bina Konseyi LEED derecelendirme sistemi doğrultusunda geliştirilerek çevreci bir bina olma özelliği taşır. Binada otomatik yer altı atık toplama sistemi de mevcut.  Her katın çevresine yayılmış alanlar, ofisler ve toplantı salonları doğal ışığı maksimize edecek şekilde kurgulanmış. En eski kural olarak kabul edilen, “Altın Oran” ölçüleri göz önüne alınarak mimari tasarımı gerçekleştirilmiştir.

Yaratıcı aydınlatma çözümleriyle tanınan; Lightbox studio direktörlüğünde ilerleyen aydınlatma çalışmaları, istenilen sonucu verdi. Yirmi dokuz yılı aşkın bir deneyim ile, coşkulu ve tutkulu çalışma sonucu elde edildi. Aydınlatmayı olağan üstü şekilde vurgulamak için, aydınlatma düzeni ve enerji hesaplamaları gerçekleştirilerek, 9000 adet Indigo gömme armatür kullanıldı.

121m yüksekliğe sahip bina 23 ofis katına, 120.9 metre çapta 62.000metrekarelik bir alanda konumlandırılmıştır. Dairesel gökdelen, uzaktan ve yakından bakıldığında kum kenarında duran bir inci gibi varlığını sürdürmektedir.

Untitled-7

 

Untitled-6

Yorumlar

Yorum Mesajınız