Aydınlatmanın yanı sıra estetiği ön planda bulunduran Tepta Aydınlatma ilgili çeken mağaza aydınlatma projesiyle karşımızda.

Alışveriş yapmaya şevk eden unsurların arasında koku,ışık ve güleryüzlü hizmet geldiği belirtiliyor. Türkiye’de de önem verilen bu kriterler arasında ışığın üzerinde titizlikle duran Beymen Akasya Avm mağazası başarılı bir sunum gerçekleştiriyor. İçerisinde Rag & Bone, Marc By Marc Jacobs gibi mağazalara da ev sahipliği yapan Beymen’in Akasya AVM’deki mağazası Tepta Aydınlatma tarafından aydınlatıldı. Mağazanın aydınlatma konsepti, diğer Beymen mağazalarında da kullanılmış olan dikkat çekici özelliklere sahip.

Mağazanın genel aydınlatmasında, son teknoloji LED ürünlerin ağırlıklı olarak kullanılmasına özen gösterildiği gözlenmekte. LED kullanımının özellikle tercih edilmesinin pek çok sebebi bulunmakta. Bunlardan biri civa ve gaz gibi kimyasalların salınımının olmaması. Ayrıca radyasyon ve karbondioksit salımının da olmayışı ve az enerji tüketimi gibi çevre dostu özellikleri de  önemli etmenlerden sadece bir kaçı. LED ürünlerin günlük 12 saat kullanımla yaklaşık 10 yıl ömürleri bulunmakta ve doğal bir ışık etkisi yaratmaktadır.Untitled-14

Mağazanın genel tavan aydınlatması, Formalight’ın çerçevesiz formlu gömme spotları ile çözümlendi. Genel mekanlardaki spotlarda orta dereceli açılar, ürünlere yönlendirilmiş olan spotlarda ise daha dar açılı metal halide ampuller kullanıldı.

Tavanda çizgisellik sağlamak için tavanı çepeçevre dolaşan gizli bir LED hat tasarlandı. Burada kullanılan DALI-DIM sistem sayesinde ortamın ışık atmosferinin, ihtiyaç duyulduğunda azaltılıp çoğaltılmasına imkan verildi. 3000K ve 5400K ışık renginde çift sıra Osram profil kullanılarak beyazın farklı tonlarını alma olanağı sağlandı. İç cephede altta ve üstte kullanılan lineer LED’ler de tavan kütlesi ile döşemeyi birbirinden ayıran yumuşak bir çizgi yarattı.

Blender bölümünün girintili ve hareketli tavan yapısı için çubuk formunda LED aydınlatma ürünleri özel olarak tasarlandı ve Tepta tasarından üretildi. Tavan ile bütünlük sağlayan bu farklı boylardaki çubuk aydınlatmalar mafsallı yapısı ile rahatlıkla farklı açılara yönlendirilebilme özelliğine de sahip. Tavanların üçgen yapısı ile bütünleşen ve tavana gömülen lineer LED armatürler, uçan tavanlar için özel tasarlanmış olup, blender bölümünün aydınlatmasına ve tavandaki görselliğine şıklık katmıştır.

“Men’s shoes” ve “Women’s shoes” bölümlerindeki piramit formlu tavanlar için ise Formalight’ın tavana gömme armatürleri tercih edildi. LED ampullü bu armatürler her ortamdaki ürünlere hem de standlardaki ürünlere yönlendirildi

Kabin bölümlerinde çerçevesiz metal halide ampullü spotlar ve ayna arkalarında boylu boyunca dönen ve aynaya derinlik kazandıran Tepta’nın imal ettiği lineer gizli LED aydınlatmalar kullanıldı.

Vitrin bölümlerinde 3000K ışık renginde, LED’li ray spotlar tercih edildi. Mafsallı, 180 derece dönebilen yapısı ve ışık açısı sayesinde ürünlere kolaylıkla yönlendirilebilmekte.

Mağazanın raf aydınlatmaları için tasarlanan lineer LED sistem, her bir raf için farklı ölçülerde Tepta tarafından özel olarak üretilmiş olup, kelvin değerleri de 3000,  daylight olarak mağazada kullanılan diğer aydınlatmalar ile aynı ışık rengine sahip olacak şekilde tasarlandı. Dış vitrinde yer alan görseller için de lineer 3000K Osram profil LED sistemi kullanıldı. LED’ler, homojen ışık aralığına göre dizildi ve diğer bölümlerde olduğu gibi burada da doğal ışığı sayesinde mağazanın iç aydınlatması ile bütünlüğün korunması amaçlandı.

Diğer mağazaların içlerinden de kısaca bahsedersek; Rag & Bone mağazasında konsepte uygun, siyah renkte ray sistemi ve üzerine özel formda üretilmiş Par30 halojen ampullü 2700K ışık rengi olan spotlar kullanılarak mağaza aydınlatmasının homojenliği sağlandı. Marc By Marc Jacobs mağazasında ise yine Formalight’ın yönlenebilir spotları kullanıldı. Bu spotlarda göz konforu açısından halojen ve metal halide ampuller bir karışım şeklinde kullanıldı. Raf altlarına 3000K ışık renginde fluoresan ampuller yerleştirilerek, raflardaki görsellik de ön plana çıkartıldı.

Untitled-15

Untitled-16

 

 

Yorumlar

Yorum Mesajınız