Projenin aydınlatma açısından önemli noktalarından biri günün her zamanı kullanılabilen ve kısmi doğal aydınlatması.

Toner Mimarlık’ın mekana “yeni bir ruh” kazandırdığı projelerinden olan Ankara HiltonSA renovasyon projesinde aydınlatma tasarımcıları Elif Ayalp ve Korhan Şişman  hem destekleyici hem de hassas bir görev üstlendiler. Aydınlatma tasarımcıları; ‘Projenin ön aşamalarından kullanıcıya teslimine kadar tüm sürecin içinde yer almak bir yandan mekanları düzgün okumamızı ve algılamamızı, diğer bir yandan da yeni bir iç yüz edinen otelin aydınlatmasının tüm detaylarına hakim olmamızı sağladı.’ açıklamasıyla projeler için aydınlatma tasarımcısının katkısını özetliyor.

rtak alanlarda (lobi, resepsiyon, Lotus Bar ve Greenhouse Restoranı) ve executive katlarında (executive odalar, koridorlar ve executive lounge) mimarinin ortak bir dokuda buluşturduğu mekanların aydınlatmasında ki esas amaç misafirlerin konforlu, ferah, samimi ve güzel vakit geçirebileceği mekanlar yaratmak olmuştur. Bu projenin aydınlatma açısından en önemli noktalarından biri günün her zamanı kullanılabilen ve kısmi doğal aydınlatması olan lobi alanı olmuştur. Farklı işlevlere yönelik birçok küçük mahalden oluşan ama belirli perspektiflerden tümünün algılanabildiği bu alandaki aydınlatma, hem mimarideki bütünselliği hem de yönlendirmeyi düzgün yapabilmesi için özel olarak çalışılmıştır.

Mimarinin “doğal” konseptinin öğeleri olan yüksek ve yarı geçirgen paneller ile sınır yüzeyleri ön plana çıkarılarak tüm mekanların tek bir mekan gibi bir bakışta rahatlıkla algılanması ve ferahlık hissi yaratması amaçlanmıştır. Genel aydınlatma ile bütünleştirilen aydınlatma detayları ziyaretçilerin görsel konforunu bozmaması için yerinde ince ayar çalışmaları yapılarak son haline getirilmiştir. Son olarak özel alanlarda mimariyi destekleyici dekoratif lambalar ve cam sarkıt ürünlerle istenilen pırıltılar elde edilmiştir.

Tasarımcılar tarafından tüm gün çalışan lobi alanında (resepsiyon, bar ve restoran alanları dahil) günün farklı zaman dilimlerine ve otel ekibinin ihtiyaçlarına uygun senaryolar çalışıp aydınlatma kontrol sisteminin devreye alınmasına rehberlik  ettiler. Bu safhada hem işletmesel hem de tasarımsal nedenlerden ötürü bazı noktalarda ışık kaynakları gözden geçirilerek çeşitli değişikliklere gidildi.

Untitled-13

 

Untitled-8

 

Untitled-9

 

Untitled-13

Executive oda katlarında aydınlatma seviyeleri daha düşük tutularak ve sadece istenilen mimari öğelerin aydınlatılması ile misafirlerin daha sakin mekanlara geçiş yapması tercih edildi. Tüm ekiple beraber odalarda yapılan mock-up’lar aracılığıyla tasarımın tüm ince detayları yerinde gözden geçirilmiş ve bu sayede misafirlerin en konforlu şekilde ağırlanması sağlandı. Yeni tasarıma göre sayıca artan aydınlatma ürünlerinin bir kısmı halihazırda var olan ürünlerle çözülerek, yine mock-up’lar aracılığıyla farklı senaryolara göre aydınlatma kontrolüne entegre edildi.

Untitled-11

 

Untitled-12

Kullanılan ekipmanlar ışık kaynakları gözükmeyecek şekilde çoğunlukla mimari elemanlara entegre şekilde gizli detaylarda çözümlendi. Mimarinin dekorasyonda kullandığı tüm yüzey dokuları ve tabloları aydınlatmak için renk geriverim değerleri yüksek LED teknik ekipmanlar tercih edildi. Kamaşma yaratmaması için tüm mahallerde orta veya dar açılı, 2700K az enerji tüketen retrofit LED ve bazı ortak alanlarda metal halide downlight’lar tercih edildi. Ortak mekanlardaki genel aydınlatmada ve bazı özel alanlarda DIM edilebilir, renk geriverimi yüksek LED ve halojen lambalar kullanıldı.

Untitled-7

 

Yorumlar

Yorum Mesajınız