Nisan ayında Ankara Kuğulu Park’ı ziyaret edenler interaktif ışık gösterisinin ihtişamıyla görsel bir şölen yaşayacaklar. Parka gelen ziyaretçiler, hareketleri ile ağaçtan ağaca esen soyut bir rüzgarı başlatarak renk ve ışıktan oluşan bir atmosfer yaratacaklar. Bu sihirli ışık oyunu sakin bir rüzgarla başlayıp hafif esintilerden taze rüzgarlara ve oradan da fırtınalı bir sahneye dönüşecek.

3 farklı sanatçının bir araya gelerek oluşturduğu interaktif gösteri ile Ankara Kuğulu Park’ta ışık rüzgarları algınızı şaşırtacak ve doğaüstü bir deneyim yaşamanızı sağlayacak.

Wuppertal Üniversitesi Sanat ve Tasarım Bölümü’nde “Görsel İletişim Öğretim Bilimi“ konusunda profesör olarak ders veren medya sanatçısı Axel Buether, sanatçı James Turrell ile EXPO 2000’de gerçekleşen “Bertelsmann Pavillon“ veya Leipzig Grassi Müzesi‘nde yaptığı “Duyusal Manzaralar“ başlıklı interaktif mekan enstalasyonu gibi medya sanatı projeleri ile hem ziyaretçilerini şaşırtıyor hem de insanın algılama yönlerini araştırıyor. “Deutsches Farbenzentrum“ başkanı olan Axel Buether, her yıl düzenlediği kongrelerde tüm dünyadan bilim adamlarını ve sanatçıları biraraya getirerek insan algısının karmaşık yönlerini sanat ve teknoloji ile daha da karmaşık bir hale getirerek büyülü bir deneyim yaratıyor. Sanatçının doktora konusu ise “Algı Mekanının Semiyolojisi”.

Susa Pankrath zaman temelli sanat eğitiminde “kendi” ve “karşıdaki” kavramlarının arasındaki ilişkiye odaklanmaktadır. Çalışmalarının ağırlık noktasını kendini ifade ederken bugünkü teknolojik imkanları kullanıyor.

Mehmet Can Özer (d. 1981) besteci ve dijital medya sanatçısı; pek çok uluslararası festivalden sıkça davet ve eser siparişleri almakta ve ağırlıklı olarak elektroakustik müzik bestelemektedir. Çeşitli yarışmalarda birincilikleri olan Özer’in eserlerinin bazıları 3 solo ve 3 karma albümde yayınlanmıştır. Besteci kendi yazılımlarını geliştirerek ses ve görsel verileri işlemekte, sonuç olarak da görsel/işitsel yerleştirmelerden doğaçlama ve bestelere kadar farklı alanlarda ürünler ortaya çıkartmaktadır. 2012 yılında müzik teknolojileri alanında doçent olan besteci, akademik ve sanatsal çalışmalarını sürdürmektedir.

 

İnteraktif Işık ve Ses Sanatı Gösterisi
05-09.04.2014
19.30 – 21.30
Kuğulu Park Ankara

31. Uluslararası Ankara Müzik Festivali çerçevesinde

Axel Buether, Wuppertal
Susa Pankrath, Halle

Mehmet Can Özer:
Elektroakustik Müzik / Elektroakustik Müzik

Detaylı Bilgi İçin…

Yorumlar

Yorum Mesajınız