Astana Stadyumu, Kazakistanın başkenti Astana’da şehir merkezi ile uluslararası havalimanı birbirine bağlayan ana yol üzerinde konumlanmaktadır.

Başlıksız-7

Arenanın ana formu elipstir. Elips geometrisi kendisini çatı kabuğunda gösterir. Stadyum çatısının ana taşıyıcı konstruksiyonu çeliktir. Seyirci tribünlerinin üstü, metal kaplı çatı kütlesi tarafından tamamen kapatılmaktadır. Çatı kütlesinin içinde, yeşil saha boyutlarında açılan dikdörtgen geometrili boşluğun üzeri, sahayı olumsuz hava koşullarından korumak amacıyla, çatı kütlesinden bağımsız çalışan elemanlarla, istendiğinde 20 dakikada açılıp kapatılabilmektedir. Bu sayede arena futbol müsabakaları dışında farklı amaçlar için kullanılabilmekte, Astana’nın sert iklimi koşullarında  korunaklı bir müsabaka ve kutlama alanı elde edilebilmektedir.

Başlıksız-1

Hareketli çatı elemanları doğu-batı yönünde, ana taşıyıcı çelik elemanların üzerinde hareket etmektedir. Kapalı durumda, içeriye ışık alınabilmesi için, hareketli kısmın üzeri şeffaf elemanlar ile kaplanmıştır. Sabit ve hareketli çatı alanların, ana taşıyıcı konstruksiyonları çeliktir. Tribün altı kapalı alanlar ile tribün ana taşıyıcı konstruksiyonu betonarme, tribünler ise hazır prefabrike beton elemanlarla yapılmıştır. Beton yüzeyler brüt beton bırakılmıştır. Toplam oturma kapasitesi 30.000 kişi olan stadyumun,alt tribün alanları 16.000 kişi, üst tribün alanlarıda 14.000 kişi oturabilecek şekilde planlanmıştır. VIP tribünleri stadın batı tarafında, alt ve üst tribün alanlarının arasında bulunmaktadır. Her tribün altında, izleyiciler için yeterli sayıda tuvalet ve büfe alanı planlanmıştır.

Ana taşıyıcı konstruksiyonu betonarme olan bu bölgede, sporcu soyunma odaları, ısınma alanları, hakem ve gözlemci odaları, medya mensupları için çeşitli büyüklükte ve fonksiyonda odalar ve VIP girişi planlanmıştır. Teknik hacimler ve yönetim odaları yine bu bölgede bulunmaktadır. Bu alanlarda yer, duvar ve tavanlarda dayanıklı, sağlam, kolay temizlenebilen ve estetik malzemeler kullanılmaktadır. Sporcular bu kottan yeşil alana çıkmaktadır. VIP suitleri, stadyumun batı tarafında, alt ve üst tribünlerin arasında, 10.50 kotunda bulunmaktadır.Bu katta 24adet suit, ana kontrol odası, TV yayın odası, restaurantlar, bar, wc’ler ve VIP salonu yer almaktadır. Seyirciler, 0.00 kotunda planlamış lobiden, asansörlerle bu kata çıkmaktatır. 0.00 kotunda VIP otoparkı yer almaktadır .

Başlıksız-2Sporcular, VIP seyirciler ve medya mensupları ise stadyumun batısı tarafından 0.00 kotundan giriş yapabilmektedir. Medya mensupları ile VIP seyirciler arasında mixed zone planlanmış, bu sayede iki alan birbirinden ayrılmıştır. Stadyum çevresinde oluşturulan güvenli alana giren izleyiciler, kuzey, güney ve doğu yönlerindeki tribünlere rampalar yardımı ile ulaşabilmektedir. Sirkülasyon 6.00 kotunda oluşturulan platformla yapılmaktadır. Bu güvenli alan dışında kalan bölgelerde, otopark ve servis yolları planlanmıştır. Bilet gişeleri otopark alanı içinde bulunmaktadır.

Başlıksız-4

Futbol alanı, FIFA ve UEFA kriterlerine uygun özelliklere sahip, alttan ısıtmalı, yüksek standartlara sahip suni çim kaplanmıştır. Bu alanın üzeri, teknik özellikleri yüksek (pitch cover, vb) malzemelerle kaplanarak, arenanın farklı fonksiyonlar için kullanılması sağlanmaktadır. Astana şehri için planlanmış bu yapı, fonksiyonu dışında, aynı zamanda şehir için simgesel bir yapı, yeni başkentin  gelişen çağdaş  yüzü ve sporun evrenselliğinde Kazakistan halkının dünya halklarıyla buluşma noktası olacaktır.

Başlıksız-5

Başlıksız-6

Yorumlar

Yorum Mesajınız