fullsizerender

Dünya çapında gerçekleştirdiği projeleri ile tanınan Polimeks İnşattın ana yükleyicisi olduğu, Awaza Kongre Merkezi projesi Türkmenistan’ın Türkmenbaşı şehrinde yer alır.

130 bin m²  arazi üzerinde 7,700m²  kapalı alana sahip projede;  2000 kişilik çok amaçlı salon, 500 kişilik konferans alanı ve toplantı salonları bulunuyor. Bunların yanı sıra 450 ve 250 kişilik banket salonları, 150 kişilik basın salonu, 60 kişilik meclis salonu, 17 kişilik devlet başkanları toplantı odası, imza salonu, hükümet heyetlerinin iki taraflı görüşme salonları ve VIP Sinema salonu da tesisteki tamamlayıcı salonlar olarak hizmet veriyor. Bu saygın kongre merkezinde Türkmenistan Cumhurbaşkanına ve konuk devlet başkanlarına özel çalışma ve dinlenme odaları da unutulmamış.

imgl6729Polimeks’in tüm projelerinde baş mimar olarak da görev alan Erol Tabanca, Awaza Kongre Merkezi için Hazar Denizi’in dalgalarından da ilham aldıklarını dile getirdi. Tabanca, “Awaza Kongre Merkezi’nin Polimeks imzasıyla Türkmenistan’ın prestij projelerinden biri olarak yerini alacağını düşünüyoruz” dedi.

Profesyonel Seslendirme, Işıklandırma, A/V Görüntü Sistemleri, Canlı yayın altyapı sistemleri, Konferans ve Simultane Çeviri Sistemlerinin ürün tedarik, montaj, entegrasyon ve devreye alma işlemlerinin tamamı Ateksis tarafından gerçekleştirilmiştir.Sahnenin profesyonel ışıklandırma sistemi, esnek ve çok çeşitli bir alt yapıda tasarlanmış olup her türlü etkinliğin göz alıcı efektlerle süsleyebilecek yapıdadır. Sistemde 80 adet hareketli wash ve spot ışıklar ile birlikte sahne üzerinde detaylı aydınlatma etkilerini yakalayabilmek adına toplamda iki yüzün üzerinde ışık kullanılmıştır. Sistemde 288 kanal dijital dimmer ünitesi kullanılmıştır. Işık kontrol masasının yanı sıra bilgisayar üzerine kurulan yazılım ile sistem kontrolü yedeklenmiştir.

Sistemin kontrolü, kontrol odasında bulunan bilgisayar üzerinden yapılabildiği gibi kullanıcıya hareket özgürlüğü sağlamak adına IPAD üzerinden kontrol edilecek şekilde tasarlanmıştır. Ayrıca salonun genel aydınlatması da, sisteme entegre edilerek kullanıcının istekleri doğrultusunda farklı senaryo grupları oluşturulabilmektedir.

Görüntü sisteminde, salonların boyutları ve odanın aydınlatma değerleri düşünülerek uygun projeksiyon cihazları konuldu. Salonların büyüklüğü ile orantılı motorlu perde ile küçük ölçekte toplantı ve seminerlere uygun olacak şekilde dizayn edilmiştir.

imgl7093

dsc01755

Yorumlar

Yorum Mesajınız