İstanbul Boğazı’nın tarihi yapılarından Four Seasons the Bosphorus Otel, hem İstanbul aşıklarının hem de otel müşterilerinin karşısına farklı bir imajla çıkıyor.

Dünya üzerinde birçok yerde faaliyet gösteren Four Seasons Oteller zincirinin İstanbul’daki ikinci halkası olan Four Seasons İstanbul at the Bosphorus Oteli, Boğaziçi gerdanlığının yeni incisi olarak 2008 yılında hizmete girdi.

İstanbul’un en önemli yerlerinden Boğaz’ın kıyısında yer alan bu otel, lüks detaylarını ve tarihi mimarisini ön plana çıkarmak için UVA Aydınlatma ile işbirliği yaparken, tasarımda sahil şeridindeki diğer yapılardan ayrıştırıcı bir kimlik kazandırılması hedeflendi.

Otelin iç aydınlatmasında sunulan led lamba değişimleri ve otopark bölümünde kullanılan koridor fonksiyonlu balast değişimi ve hareket sensörleri sayesinde aydınlatmadan ödün vermeyerek önemli ölçüde enerji tüketimi de sağlandı.

Aydınlatma, yapının insanlar üzerindeki algısını doğru bir şekilde oluşturmada aktif bir role sahiptir. Mimari unsurları vurgulayıp öne çıkarmak adına pencere aralarında kalan işlemeli sütunlar RGB renk değiştirebilen Color Graze Powercore armatürlerle aydınlatıldı. Tercih edilen ürünlerin dar açılı ve eliptik lens teknolojisine sahip olması sebebiyle pencerelerden odalara ışık girmesi engellenirken, otel müşterilenin de ışıklandırmadan rahatsız olması engellendi. 

Otelin içinde bulunan avizelerdeki 40 W’lık lambalar E14 duylu 4 W’lık mum Led lambalar ile değiştirilerek yaklaşık %90 oranında enerji tasarrufu sağlandı ve bakım maliyetleri ciddi oranda düşürüldü.

Ayrıca otopark katlarında, içinde fluoresan lamba bulunan armatürlerin balastları koridor fonksiyonlu balastlar ile değiştirilerek hareket algılama sensorleri ile desteklendi. Böylece otoparkta kullanılan armatürler müşteri isteğine göre ayarlanan süre boyunca hareket algılamadığı takdirde ışık seviyesini %10’a kadar dim etmekte, hareket gördüğü an ışık seviyesini tekrar %100 seviyesine çıkarabilmektedir. Bu şekilde sistem %50 enerji tasarrufu sağlarken bu tasarruf pano içlerine yerleştirilen sayaçlar vasıtası ile de ispatlanmıştır. Sistem fluoresan enerjisini komple kapatmadığı için dimli durumda iken tüm otopark belli bir seviyede homojen olarak aydınlatılmış olmakta ve ayrıca fluoresan ömrü maksimum seviyede kullanılmış olmaktadır. 

Firma, iç aydınlatmada kullanılan avizeler için önerdiği led lamba dönüşümü ve otoparklardaki fluoresan lambalar için koridor fonksiyonlu balast değişimi ile 7/24 işletilmesi gereken mekanlarda enerji maliyetlerinden muazzam derece enerji tasarruf olanağı sağladı.  Avizelerdeki bu dönüşüm ile hem sık lamba değişim ihtiyacını ortadan kaldırıldı hem de %90 enerji tasarrufu sağlandı. Otoparklarda sadece balast değişimi ve sensor ilavesi sayesinde sayaçlarla yapılan ölçüm sonucunda %50 enerji tasarrufu sağlandığı tespit edildi.

Tasarımcının dış cephe aydınlatması için sunduğu LED’li sistem, son derece verimli, uzun ömürlü, çevre dostu ve dijital nitelikli aydınlatma kaynaklarıdır. Kullanılan ürünlerin adreslenebilir LED armatür olması sebebiyle cephe üzerinde sonsuz sayıda renk senaryosu oluşturulabilirken bir düğme dokunuşuyla renklerini değiştirebilmesi de sağlandı. Böylece otelin cephesinde, özel günlerde(milli bayramlar, yeni yıl, sevgiller günü vs.) davetlerde ve çeşitli organizasyonlarda esnek ambiyanslar kolaylıkla yaratılabilecek… Üstelik tüm bu LED aydınlatma sistemi, geleneksel aydınlatma maliyetinin küçük bir kısmıyla sağlanabiliyor.

Tercih edilen ürünler hem küçük  ve estetik  olmaları hem de gövdelerinin cephenin rengiyle aynı RAL rengine boyanabilmesine olanak sağladığından  cephenin gündüz görüntüsünü ve mimari dokusunu kesinlikle bozulmamış. Ayrıca tüm bağlantı kabloları da cephe rengine boyanmış ve gizli bir şekilde taşınarak ince detaylar dahi düşünülmüş.

Ayrıca dış mekanda kullanılan ürünler Philips firmasının geliştirdiği Powercore teknolojisi sayesinde hem data hem enerjiyi aynı kablo üzerinden taşıyabilmekte ve IP68 soketli sistemleri sayesinde birbirlerine eklenerek montaj edilmekte… Bu sayede ciddi bir montaj kolaylığı sağlanırken uzun ömürlü bir sistem omurgası da oluşturuldu.

Proje Detayları

Müşteri: FOUR SEASONS İSTANBUL AT THE BOSPHORUS

Lokasyon: Beşiktaş, İSTANBUL

Armatür: Philips Color Graze Powercore

Kontrol Sistemi: Philips Iplayer3 DMX Controller

Balast: Philips HF-Regulator Intelligent Touch & DALI

Ampül: Philips Master LED Candle 4-25W E14 827

Aydınlatma Etkisi: Yüzey aydınlatma, Vurgu aydınlatma

Aydınlatma Proje Tasarımı: Tuğba Kuzyaka, Philips Türkiye

Uygulama Devreye Alma: UVA Aydınlatma&Mühendislik A.Ş

Yorumlar

Yorum Mesajınız