Hizmet sektöründe, günümüz koşullarında insan talepleri sadece sonuç odaklı değildir. Sonuca giden yöntem de büyük önem arz etmektedir. Yani sadece siparişini verdiğimiz yemeği yemiş olmak yetmez. O yemeğin lezzeti Örneğin,

Yaşamsal bir ihtiyaç olan yemeği yemek hizmetten memnun kalmayı sağlamaz. Doymuş olmanın dışında beklentilerimiz vardır. O yemeğin lezzeti, sunumu, yemeğin yenildiği mekânın kalitesi ve göz alıcılığı gibi. Her aşaması ile tasarlanmış bir hizmet sunulması gerekir.

Bu bağlamda perakende sektöründe de beklenti ve talepler değişkenlik göstermektedir, gelişmektedir.

_MG_8942

Akyurt Süpermarket olarak amacımız, kaliteli ürünü, kaliteli hizmet anlayışı ile insanlara keyifli alışveriş yapma imkânı sunmaktır. Tabi ki bu ticari bir stratejidir.Çıtayı yükseltmek ve müşteri memnuniyetini olabildiğince üst seviyelere taşımak, sektörde farklılaşmayı ve gelişmeyi sağlar.

Önemli bir çözüm ortağımız olan Arlight , yıllardır çalıştığımız beraber bilgi paylaşımında bulunduğumuz bir firmadır. Müşterilerinin ihtiyaçlarına göre özel çözümler geliştirdiği gibi kendisine has çizgisi ile tasarlayıp ortaya koymuş olduğu ödül kazanmış birçok ürünü ile kendi sektörünün lokomotifi olma özelliğine kavuşmuş bir firmadır.

Market mi? Neyini tasarlayacaksın ki marketin?Ne gerek var. Raf yerleştirmekte iş midir?

İnsanın var olduğu her yer yaşam alanıdır ve belirli bir tasarım sürecinden geçmelidir. Sadece evimiz ve ya çalışma alanımızın “ güzel” olması yeterlimidir?

Tabi ki mekân tasarımı soyut bir sanat kavramı değildir. Bu sebeptendir ki temel işlev ve ihtiyaçlara bağlılık evlilik bağından daha kuvvetli olmalıdır ve değiştirilemez kanundur. Bu demek değildir ki her işlevin bir tanımı yapılsın ve o işlev hiçbir zaman değişmesin. İnsanlığın gelişimi ile işlevler de bu gelişim süreci içinde değişir ve gelişir. Örneğin ülkemizde 1970 ‘ lere kadar hatta taşrada 90’ lara kadar şehirlerarası yolculuk yapan her otomobilde yedek yakıt taşıma gereksinimi duyulurdu. Bugün hangimizin aracında bu tür bir ihtiyaç var. Yâda geçmişte evlerin altında bulunan mahserler, gıda ve yakacak depolamaya yönelik işlevi olan mahallerden  eser kalmamıştır. Gelişim süreci insanın yaşam tarzına hatta kültürüne doğrudan etki eder. Ve her değişim bir sonrakini hazırlar bizim için. O yüzdendir ki tasarımcılar her daim güncel kalmak ve yeniliğe açık olmak hatta öncüsü olmak zorundadır.

_MG_8907 Arlight, birlikte çalıştığımız son proje olan Batıkent  Yenibatı Mağazamızda kullandığımız ürünleri ile yine farkını ortaya koymayı başarmıştır. Mağaza içinde kullanılan aydınlatma armatürleri ve diğer yapı elemanları ile her kategoriyi ayrı ve tanımlı birer mekan haline dönüştürebilmemize imkan sağlamıştır.

Koridorlarda kullandığımız doğrusal armatürler, mağazanın dolaşım alanlarını tanımlamakta, bir mahalle gibi, cadde, sokak ve kavşak olgusu ile yönlendirmeyi sağlamaktadır.

Duvar raflarında kullanılan COVE armatür ise lokal vurgu yapılmasını istediğimiz duvar reyonlarındaki aydınlatma performansı oldukça etkileyici bir sonuç vermiş  ve dikkat çekici olmuştur.

Ödüllü bir tasarım olan DEEP armatür, teşhir alanları üzerinden süzülen naif ışığı ile bir vitrin, katalog kompozisyonu oluşturarak mağazayı zenginleştirmiş, kalite algısını arttırmıştır.

_MG_8914

Benim asıl favorim, ödüllere doymayan Arlight’ın en beğendiğim ürünlerinden bir tanesi, göz alıcılığı ile Endüstriyel tasarım yarışmasında 2012 yılı İyi Tasarım Ödülü alarak , Design Turkey tarafından da tescillenmiş olan PLUS GRID, homojen ve güçlü aydınlatması ile bir desinatörün, içmimarın veya tasarımcının gözü kapalı güvenebileceği bir armatür. Bu ürün aydınlatma işlevinin yanı sıra, daha önce bahsettiğim, hayatta kalmak için yemek yeme işlevinin çok çok üstünde bir hizmet vermektedir.  Nasıl ki yemeğin sunumu ve lezzeti önemli ise, bu armatür de kullanıcısına verdiği haz ile bir o kadar saygıyı hak ediyor.

 

Akyurt Süpermarket

İçmimar Mehmet Ali SADIK

Yorumlar

Yorum Mesajınız