Yollardaki bisikletseverlerin güvenlik önlemlerine çok ihtiyaçları var, bir radar fena fikir değil.

Gerçi onlar için bir sürü güvenlik çözümü var, ön ve arka lambalar, kasklara takılan ışıklar, arkayı görmeyi sağlayan aynalar ve gece parlayan kıyafetler gibi. Ama bu kadar teknolojik olanını hiç görmemiştik. Franz Struwig’in tasarımı olan “Backtracker” bisikletler için bir radar gibi çalışıyor.

Backtracker iki parçadan oluşuyor, biri selenin altına takılan radar ve LED ışık aparatı, diğeri ise gidona takılan bilgi ekranı. Radar aparatı, bisiklet ile yolda giderken arkadan gelen arabaları saptıyor ve parlak kırmızı LED ışıkları yakıp söndürerek şoförleri uyarıyor. Arkadaki araba ne kadar yaklaşmışsa, LED ışıklar o kadar sık yanıp sönüyor.

Gidondaki ekranda ise arkadan yaklaşan aracın ne mesafede olduğunu gittikçe artan LED ışıklarla kolayca farkedebiliyorsunuz. Backtracker neredeyse altıncı bir his gibi çalışıyor ve 150 metredeki araçları bile tespit edebiliyor. Şu anda bu proje, donanım ürünleri için özelleşmiş bir Kickstarter benzeri kampanya sitesi olan Dragon Innovation’da destek bekliyor, buraya tıklayıp sayfaya gidebilirsiniz.

Yorumlar

Yorum Mesajınız