Nr.-1469-BMW-Welt-bei-Nacht-GÇô-rot-Foto-S.-Mueller

Untitled-1

Münih’te yer alan BMW merkez ofisi, mimar Coop Himmelblau tarafından inşa edilmiştir. BMW yönetim merkezi, fabrikaların ve müzesinin bulunduğu bölgeye BMW WELT bölgesi denir. Münih Olimpiyat Köyü ve ünlü radyo kulesi bölgesinde bulunan BMW WELT modern mimarisi ve düzeni ile ciddi bir etki yaratır.

Bu mimari şaheser, hem yeni BMW otomobillerinin sahiplerine teslim edildiği merkezi, hem de marka deneyimini aynı çatı altında toplar. Otomobillerini teslim alanlar ve dünyanın her yerinden gelen ziyaretçiler için BMW markasının sahip olduğu cazibenin en iyi şekilde yansıtıldığı mekandır. Farklı ve fütüristtik bir mimariye sahip binanın tasarımındaki en temel düşünce mekansal, ideal ve kişilikli bir mimari topluluk yaratmak için mevcut genel merkez binası ve müzenin yapılandırılmasını ek öğelerle genişletmek olmuş.

BMW Welt 21. Yüzyıldaki iletişim binalarının yeni neslini temsil eden ilk yapılardan diyebiliriz. Proje tasarlanırken ilk öncelik ferah bir yapı yaratmak ve binanın yakın çevresi ve içindeki bölümlerle olan görsel etkileşimi oldu. Açık mimari ve şeffaf cam cephe ile ışığın iç mekana dolmasını ve binanın içinden Münih Olimpiyat Stadı manzarasının görülebilmesini sağlanırken aynı zamanda mimari bağlamda yapıyı olimpiyat stadı, genel merkez ve müze ile uyumlu bir biçimde harmanlandı. İşlev ve tasarımın bir araya geldiği bir mimari yapı hedeflendi.

Şekil ve işlevi bir araya getiren mimari konsepti, binanın havalandırmasına olanak sağlayan şık, çelik cephede görmek mümkün 3600 adet 800 Kw güneş paneli ile kaplı çatıdan yan yüzeylere yönelen güneş enerjisi binanın ısıtılmasına katkı sağlar ve camdan yapılan kaplama yüzeyleri konforlu bir yüzey sıcaklığı yaratır. Dışarıdaki bitkiler ise özellikle doğal havalandırma elemanlarına yakın olanlar toz zerrelerini tutuyor ve ayrıca soğutma etkisi de yaratıyor. Bina işleyişini tamamen doğal kaynakları kullanarak sürdürüyor. Sonuç olarak, bina mümkün olan en düşük enerji tüketimi ile çalışıyor ve doğal kaynaklar tüm gereksinimlerini karşılamak için doğrudan ve dolaylı olarak kullanılıyor. Binanın çatısını oluşturan ve bina boyunca uzanan köprü farklı alanları birbirine bağlamak için kullanılır. Bu köprü için açık renkli ve hareketli ışık konileri oluşturan özel efektli Stella spotlight’lara yer verilmiş.  Franco Clivio  binasına hassa, döner ve yansıma oluşturmayan ERCO Lighting ürünler kullanılmış.  Binanın aydınlatmasında AG-Licht, Bonn, Germany: Wilfried Kramb, Klaus Adolph, Michaela Kruse gibi bir çok önemli isim yer almıştır.

Untitled-2

Aufnahme Datum Oktober 2007

Untitled-3

Yorumlar

Yorum Mesajınız