Vurgu aydınlatma ile detaylandırılan tasarım ile Kuleli Askeri Lisesi, gün batımının ardından boğazın ilk göze çarpan yapılarından biri haline gelmeyi başarmış...” 

Fatih Sultan Mehmet, İstanbul’u aldığı zaman Kuleli’nin şimdi bulunduğu yerde bir koru, içerisinde de bir manastır ile bir kule bulunuyordu. 1512-1520 yılları arasında Yavuz Sultan Selim devrinde manastır, yeniçerilere kışla olarak verildi. Bu kışla mevkii, Bostancıbaşı Odaları diye anılırken, zamanla güzel ve süslü bir bahçe haline gelmesinden ötürü Kuleli Bahçesi olarak adlandırıldı. Kanuni Sultan Süleyman padişah olunca bahçede yüksek bir kulesi bulunan dokuz katlı ve her katı fıskiyeli havuzlarla süslenen büyük bir kasır yaptırdı. Sultan III. Ahmet devrinde kule bahçesi ve etrafı has olarak kendisine verildi. Bu dönemde Bizans devrinden kalan kule yıktırıldı. 

1924’te çıkarılan “Tevhid_i Tedrisat Kanunu” (Eğitim Birleştirilmesi) ile okul sivil liseye dönüştürülmüş, adı da “Kuleli Lisesi” olarak değiştirilmiştir. Aynı ders yılı sonunda bu uygulamaya son verilmiş ve okul tekrar askeri liseye çevrilmiştir. Ayrıca 1925’te bugünkü adını almış, Kuleli Askeri Lisesi olarak anılmaya başlamıştır. Kuleli Askeri Lisesi, 1964 yılında restore edilerek ahşap kısımları kaldırılmış, müteakiben kuleleri yeniden yaptırılmıştır.

İstanbul İl Özel İdaresi tarafından ihaleye çıkarılan ‘Kuleli Askeri Lisesi Tarihi Ana Bina Restorasyonu ve Dış Cephe Aydınlatma İşi’, Boğaziçi Aydınlatma tarafından gerçekleştirildi. 2009 yılında başlayan projenin teslim tarihi ise Mart 2011… 

Gece görüntüsünde, tarihi dokuya uyum sağlaması için amber ve beyaz renkler kullanıldı. Philips Color Kinetics ürünlerinin tercih edildiği aydınlatma tasarımında, yapının mimari detaylarını ön plana çıkarmak için 380 adet Color Graze armatür yerleştirildi. Vurgu aydınlatma ile detaylandırılan tasarım ile Kuleli Askeri Lisesi, gün batımının ardından boğazın ilk göze çarpan yapılarından biri haline gelmeyi başarmış… Aydınlık Lighting tarafından gerçekleştirilen diğer aydınlatma projeleri arasında; Boğaziçi Köprüsü, FSM Köprüsü, Marmara Üniversitesi Haydarpaşa Kampüsü ve Selimiye Kışlası gibi önemli yapılar bulunuyor.  

Proje Künyesi  

Müşteri: İstanbul İl Özel İdaresi

Lokasyon: Vaniköy/İstanbul 

Uygulama Alanı: Kuleli Askeri Lisesi

Aydınlatma Tasarımı: Aydınlık Lighting 

Proje Teslim Yılı: 2011

Armatürler: Color Graze: 380 Adet, Color Blast: 64 Adet, Led String: 380 Metre

Kullanılan Renk: Tarihi dokuya uygun ”Amber ve Beyaz” 

Aydınlatma Efekti: Mimari detayları ön plana çıkarmak amacı ile ”vurgu aydınlatma”

Yorumlar

Yorum Mesajınız