Brandenburg Kapısı Almanya‘nın Berlin şehrinin ana sembollerinden biridir. Hemen kuzeyinde Reichstag bulunur. Soğuk savaş boyunca, Reichstag Batı Berlin’de, Brandenburger Kapısı Doğu Berlin’de bulunmuştur. Kapı 1788-arasında yapılmıştır.

brandenburg-gate-berlin-germany

basliksiz-1

Brandenburg Kapısı on iki sütuna, altı giriş kapısına ve altı çıkış kapısına sahiptir. Sütunlar, toplam beş yol oluşturur, vatandaşların sadece dıştaki iki kapıyı kullanma hakları vardı. Ortadaki yol ise kraliyete ve önemli trafik geçişlerine ayrılmıştı. Kapının en üstünde Quadriga vardır.1806’dan sonra, Napolyon, Jena-Auerstedt Muharebesi’nde Prusya’yı yenince Quadriga’yı yerinden söktürmüş ve Paris’e götürmüştür. 1814 yılında Prusyalı General ErnstvonPfuel Napolyon’u yenip Paris’i ele geçirince Quadriga’yı geri aldı ve Berlin’e geri getirdi; Quadriga’daki zeytin dalı, Demir Haç ile değiştirildi.

Naziler iktidara gelince, kapıyı sembol olarak kullanmaya başladılar. II. Dünya Savaşı boyunca kapı tahrip olmuş ama tamamen yıkılmamıştır. Doğu ve Batı Berlin hükumetleri kapıyı restore ettiler fakat kapı 1961’e, Berlin Duvarı yapılana kadar açılmadı.1963 yılında, ABD başkanı John F. Kennedy Brandenburg Kapısı’nı ziyaret etti. 1980’de Batı Berlin belediye başkanı Richard vonWeizsäcker şöyle demişti: Brandenburg Kapısı kapalı durdukça, Almanların meselesi kalacaktır. Richard vonWeizsäcker daha sonra birleşme sırasında Almanya devlet başkanı oldu. Kapı daha sonraları birleşmiş özgür Berlin’in sembolü oldu ve 22 Aralık1989’de, Helmut Kohl Batı Almanya Şansölyesi’yken yeniden açıldı.

Yazımızda bahsedildiği gibi Berlin şehrinin sembolü olan Brandenburg kapısı Alman Erco şirketi tarafından kendi dış alan aydınlatma ürünleri kullanılarak aydınlatıldı. Işıklandırma böyle bir yapıya yakışır bir şekilde hiç bir masraftan kaçınmayarak ve tamamen lüks ürünler kullanılarak yapıldı. Bu ürünlerden sadece bu yapı için yeni üretilmiş State-Of-The-Art aydınlatma sistemi kullanıldı.Diğer aydınlatma teçhizatları arasında Berlin KardoffIngenieuredizayn ofisi tarafından seçilen,her kolon için ayrı ayrı 35 Wattlık 70 Tesis Mercekli WallWasherlar kullanıldı. Bunun yanında 5 adet ana geçiş yolunun yüzeyini aydınlatmak için her bir geçiş yolunun tavanına 70 Wattlık metal projektörler monte edildi.

brandenburger_tor

basliksiz-2

winter-2015-vacation-berlin-germany-january-2015-70

basliksiz-3

Yorumlar

Yorum Mesajınız