Endüstriyel otomasyon ürünleri konusunda faaliyet gösteren Entek Otomasyon A.Ş. firmasına ait İkitelli’deki Entek Plaza binası, açık ofis alanlarının ön planda olduğu, çalışanların motivasyonunu artırmaya yönelik detayları abartıdan uzak, bir o kadar da incelikle tasarlanmış, dinamik bir ofis ortamı.

Entek binası, gün ışığını son derece iyi alan bir mimariye sahip olduğundan, projede aydınlatma tasarımına henüz yerleşim planları hazırlanırken başlanmış. Ofislerde, çalışma ve toplantı masaları gün ışığını en doğru alabilecek şekilde yerleştirilmiş ve çalışma alanlarında gün ışığı ile dengeli ve günün her saatinde ideal aydınlık düzeyini koruyacak bir aydınlatma sağlamaya çalışmak, aydınlatma tasarımında öncelikli konu olmuş. Bina genelinde enerji verimliliği yüksek özellikte çevreci armatürler tercih edilmiş.

Projenin bütününde benimsenen anlayış, mekan tasarımını oluşturan bileşenlerden herhangi birinin ofis içerisindeki iş akışının önüne geçmemesine özen gösterilmiş olması. Bu anlayış; yapı elemanları, mobilya ve aydınlatma armatürü seçimlerinde de kendini belli etmekte.

Tasarımcı, projede aydınlatmayı, mekan tasarımına ait detayların altını çizen bir bileşen olarak kullanmaya özen göstermiş.  Entek binasında aydınlatma, işlevselliğin yanında aynı zamanda bir atmosfer yaratma aracı olarak kullanılmış.

Açık ofis alanlarında sıvaaltı lineer LED armatürler tercih edilmiş, çalışma gruplarının iz düşümlerine uygun olarak yerleştirilen lineer armatürler masa üstlerinde homojen bir aydınlatma sağlarken,  tavanda yarattığı grafik ile mekanın atmosferine dahil olan estetik bir bileşen olarak kullanılmış.  Açık ofis alanlarında, Lineer LED armatürlere ilave olarak,  3000K sıcak ışık LED spotlar ile belli bölgelerde vurgular yaratılmış. Bu vurgu mekanda yer yer kontrast ve parlaklık algısı oluşturuyor.

Yüksek tavanlı plaza giriş holünde kullanılan sarkıt armatürler, karşılama alanının samimi ve sıcak bir atmosfere bürünmesinde öne çıkan detay olarak dikkatleri çekiyor. Farklı boyutlarda kullanılan yuvarlak formlu bu ürünler bakışları üzerine çekiyor ve projenin bu kısmına dekoratif unsurlar ekliyor.

Işığın tıpkı müzik gibi mekanın kullanıcılarının duygularını ve enerjilerini yönlendiren bir etkiye sahip olduğuna inandığını söyleyen mimar Lale Akgün Hacıahmet,  sirkülasyon alanları ve ıslak hacimler de dahil olmak üzere binadaki tüm hacimlerde, iyi bir aydınlatma tasarımıyla, kullanıcılarına; iyi hissettiren ve ilham veren bir proje ortaya çıkarmaya çalıştığını belirtiyor.

Projeye Künyesi 

İşveren: Entek Otomasyon Ürünleri A.Ş.

Mimarı Tasarım: LA Krea Architecture, Istanbul

Aydınlatma Tasarımı: Mimar Lale Akgün Hacıahmet / LA Krea Architecture, Sümeyra Gün / EAE Aydınlatma:  www.laleakgun.com  ,  www.eaeaydinlatma.com

Uygulanan Ürünler: EAE Neta, EAE Gale, EAE  Linea, EAE Sera, EAE Recta. EAE Modiled.

Yorumlar

Yorum Mesajınız