“I. Dünya Savaşı sırasında şehit düşen 253 bin Türk askeri için anıt mezar olarak inşa edilen Çanakkale Şehitleri Anıtı görsel olarak daha etkili bir şekilde aydınlatıldı ve enerji verimliliği sağlandı. Özel projektörler ile abideye Atatürk silueti ve Türk bayrağı görseli yansıtılırken, anıtın derin anlamlar taşıyan tarihi doku ve hikayesi daha da ön plana çıktı”

Çanakkale Şehitleri Anıtı, Gelibolu Yarımadası’nda, Çanakkale Boğazı’nın ucunda Morto Koyu önündeki Hisarlık Tepe üzerinde yer alan ve 1915 yılında I. Dünya Savaşı sırasında Çanakkale Savaşları’nda hayatını kaybeden Çanakkale şehitleri için yaptırıldı. 21 Ağustos 1960 yılında inşası tamamlanan anıt, 625 m2 alan üzerinde 41.70 metre uzunluğundaki 4 adet sütundan oluşuyor. Dört ayağı oluşturan sütunların arasındaki mesafe 10 metre ve her bir ayağın ebadı da 7.5×7.5 m’den meydana geliyor.

I. Dünya Savaşı sırasında Çanakkale Savaşları’nda hayatlarını kaybeden 253 bin Türk askeri anısına yaptırılan Çanakkale Şehitleri Anıtı, Philips tarafından anlam ve hikâyesine uygun olarak aydınlatıldı. Çanakkale Şehitleri Anıtı’nın aydınlatma projesinde kullanılan LED projektörler sayesinde anıtın gece görsel olarak daha etkili bir şekilde aydınlatılmasının yanısıra  enerji verimliliği sağlanması hedeflendi.

Abide ve abide ile tören alanı arasındaki yollar üzerinde bulunan ağaçlar Philips ColorBurst marka RGB LED projektörler ile yerden belirli bir açı ile aydınlatılmış, ağaçlardan yansıyan ışıkların yaya yolunu aydınlatması düşünülmüştür. Yaralı Asker Anıtı, Philips Compact Reach model ürünler ile vurgu aydınlatması yapılarak aydınlatılmıştır. Türk Bahçesi için 160 derece ışık açısına sahip Philips Color Blast marka RGB LED projector kullanıldı.

Abidede ve Türk Bahçesi’nde renkli LED aydınlatması tercih edilirken, Şehitler Abidesi’nde her türlü zor koşullarda çalışabilen, RGB renk değiştirebilen Philips ColorReach model 170 metreye ışık gönderebilen LED projektörler kullanıldı. Burada kullanılan teknoloji 16, 7 milyon rengi teknik olarak elde edebilmektedir.

Abidede bulunan röleveler Philips eW Blast 4000 Kelvin renk sıcaklığında LED ışık kaynağına sahip projektörlerle homojen bir şekilde aydınlatılmıştır. Abide ışıkları GPRS modem ile entegre olarak çalışan kontrol sistemi ile çalışmakta ve dünyanın herhangi bir yerinden GPRS üzerinden sistem ışıkları kontrol edilebilmektedir. Bu aydınlatma ile, abidenin geceleri de ziyaretçi kabul etmesini sağlanacaktır. GOBO tipi özel projektörler ile abidenin ayaklarına Atatürk silueti ve Türk bayrağı yansıtılmış ve görsel bir etki sağlanmıştır. 

Proje Künyesi 
Müşteri: Şehitler Abidesi
Lokasyon: Çanakkale, TÜRKİYE
Uygulama alanları: Facade, Landscape
PLS Armatürler: Philips eW Compact Reach Gen2, Philips Color Blast, Philips eW Blast, Philips Color Burst, ArenaVision MVF403
Armatür –Kontrol Sistemi: Philips TPC eDMX Controller, GPRS Modem
Aydınlatma Efekti: Yüzey aydınlatma, Vurgu aydınlatma
Aydınlatma Proje Tasarımı : Tuğba Kuzyaka, Philips Türkiye- Senior Lighting
Proje Sistem Devreye Alma: Uğur Volkan Varlık, UVA Aydınlatma&Mühendislik

Yorumlar

Yorum Mesajınız