_PSO8377

1968 yılından bu yana faaliyet gösteren sektörün öncü firmalarında Cem Dağ aydınlatma firmasını İzmir’ deki tesislerini ziyaret ettik. Dünden bugüne yaptıkları yenilikler, hedefleri ve stratejileri hakkında Sina Cem ile gerçekleştirdiğimiz röportaj sonunda sektöre dair olumlu yansımalar elde ettik… Daha detaylı bilgi için web sitemizde yer alan röportaj videosunu izleyebilirsiniz..

 Kuruluşunuzdan bu yana birçok yeniliğe ve ilke imza attınız, yenilikler ile ilgili bizi bilgilendirir misiniz?

1968 yılından bu yana var olmuş bir firma olmamız dolayısıyla aydınlatma sektöründe birçok ilke imza attık. Kronolojik olarak bahsedersek ilk ISO belgesini alan aydınlatma firmasıyız, aynı zamanda ilk LED sodyum aydınlatma ve sodyum balast ürünü üreten ilk firmayız. En son dönemde bizim için çok önemli olan 2009 yılında çalışmalarını tamamladığımız laboratuvarımız. Bizim için değeri ve ar-ge desteklerimize sağlayacağı yarar açısından çok önemli; aynı zamanda Türkiye’nin uluslararası alanda tanınan ilk laboratuvarı olması da bizim için önemli. Başta da belirtiğim gibi köklü bir firma oluşumuz ilklerimizin fazla olmasına etken, sektör de uluslararası kuruluşlarda zaga konsorsiyum ve uluslararası aydınlatma komisyonu CIA’de temsil eden ilk firmalardanız. Hala da birçok ilk ve yenilik için mücadelemize devam ediyoruz.

 Türkiye’de LED dönüşümü ile ilgili görüşleriniz nelerdir? Ve de bu dönüşümde kendinizi nerede konumlandırıyorsunuz?

Öncelikle süreci yöneten tüm paydaşlara sektörde var olan bir oyuncu olarak teşekkürlerimi sunmak istiyorum. Yoğun çaba sarf edilen ve emek isteyen bir çalışma yürütülüyor; sektörde böyle bir manzaraya seyirci olmak çok memnun edici. Enerji bakanlığı, enerji işleri müdürlüğü, yenilenebilir enerji müdürlüğü ve TEDAŞ dünya standartlarına uygun çalışma için yoğun mücadele veriyorlar. Bizim için bu süreç yeni değil; ilerleyen teknoloji ile 6-8 yıldır var olan bir değişiklik bu ve en son teknolojiyi kullanarak üretim kapasitemizi geliştirerek pazardaki yerimizi almayı sürdüreceğiz.

Aydınlatma ürünlerinde en çok ağırlık verdiğiniz segment nedir?

Cem dağ aydınlatma olarak hedef kapsamı geniş bir firmayız. Bugün 52 ülkeye ihracat yapıyoruz. Ürün tasarımı, arge çalışmalarımızla kendimizi tek bir segmente bağlamak mümkün değil. Belirli bir pazara değil dünya genelinde pazar bulmaya yönelik kabiliyet ve kalitede ürünler geliştirmeye özen gösteriyoruz. Pazarda yol aydınlatmalarında lider konumumuzu sürdürmeyi ön görüyoruz. Hedeflerimizde endüstriyel ve ofis aydınlatmaları portfolyosunu genişletmek var olduğumuz pazar paylarını genişletmek ve lider olmak var.

Son olarak aydınlatma dünyasında var olan öncü bir firma olarak sektöre iletmek istediğiniz mesajınız var mı?

Sektörde dinamikler sürekli değişiyor. Artık aydınlatma ürünleri tüketimi giderek artmakta; sektörde ki oyuncuların daimi olarak ar-ge çalışması yapması gereken bir durumdayız. Dönemsel değil sürdürebilir olmak önemli. Bizim stratejik olarak organizasyonumuz bu şekilde ilerliyor trendleri yakalayarak geleceği yakalamaya çalışmak gelişime ayak uydurmak bu konuyu çok önemsiyoruz. Aynı zamanda sektörün gelişiyor olması yeni oyuncuları da beraberinde getiriyor buda önemli bir hareketlilik sağlayacak, buna uyumluluk göstermeye çalışıyoruz. Bugün LED kelimesi önem kazanmaya başladı ancak sektörde ki birçok firma aydınlatma alanında faaliyet gösteriyor. LED sadece bir ışık kaynağı, bir kaç yıl sonra organik LED daha sonra OLED teknolojisinden bahsediyor olacağız; bu yüzden aydınlatma firması kimliğimizi korumak bizim için önemli.

Ayrıca İzmir Çiğli tesislerinde ziyaret ettiğimiz Sina Cem ile gerçekleştirdiğimiz röportajımızı izleyebilirsiniz.

Yorumlar

Yorum Mesajınız