94

93

Malatya / Levent Vadisi

Malatya’nın Levent köyünde 28 km uzunluğunda bir alanı kaplayan Levent Vadisi, Niki Elektronik güneş enerji sistemleriyle aydınlatıldı. Cilalı Taş Devri olarak da bilinen ”Neolitik Çağ”a ait yaşam kalıntılarına rastlanan Levent Vadisi, bundan böyle akşam saatlerinde otomatik olarak aydınlanacak.

Solar LED aydınlatma armatürlerinin (Güneş Enerjisi ile çalışan LED armatürler) üretimini sağlayan Niki Elektronik, jeolojik, prehistorik, arkeolojik ve kültürel değerleri olan vadiyi aydınlatmada önemli bir rol üstlenmiş oldu.Vadide envanter çalışması yaptıklarını hatırlatan KUDEB Başkanı İskenderoğlu, çalışmanın tamamlandığını belirterek, şunları kaydetti: ”Bilim adamları,

KUDEB’in teknik personeli, yani sanat tarihçisi ve arkeologlarla yaptığımız çalışmayla vadide Paleolitik döneme (Yontma Taş Devri/Eski Taş Çağı) kadar yaşamın olduğu ortaya çıktı. Vadideki mağara yerleşkelerinde Neolitik döneme (Cilalı Taş Devri/Yeni Taş Çağı) ait yaşam kalıntılarına rastladık. Hitit, Roma, Selçuklu ve Osmanlı medeniyetinin izleri de var. Günümüzde de hali hazırda köylerde yaşam devam etmekte.

Mevcut yaşamı da göz önünde bulundurursak, bir tabiat harikası olan Levent Vadisi’nde 10 bin yıldır yaşamın sürdüğü, insanların burayı her dönemde yaşamak için seçtiği ortaya çıktı.”Çalışma kapsamında, vadide 26 jeosit alan (jeolojik anlamda önem taşıyan yerler) olduğunu belirlediklerini anlatan İskenderoğlu, vadide aralarında

Levent, Kozalak, Bağ ve Sarıhacı’nın da bulunduğu 20’ye yakın köyün yer aldığını bildirdi. İskenderoğlu, çalışmanın sonuçlarının bastıracakları kitapta yer alacağını söyledi.

PROJE KÜNYESİ:

Proje Adı : Malatya levent vadisi

Proje Tarihi: 03.08.2012

Yüklenici firma:Niki elektronik

Kullanılan ürünler:

N2100-20-5000K-L90 PROJEKTÖR 4 ADET,

26 ADET PANEL (Güneş Enerjisini toplayan panel),

N2100-40-5000K-L90 PROJEKTÖR 8 ADET,

AKÜ 26 ADET

Yorumlar

Yorum Mesajınız