Chetwoods-Phoenix-Towers-Sunset

Chetwoods architects’in “Phoenix Tower” projesi Çin’in Wuhan kentinde yükselecek.

Chetwood Architects ve HuaYan Group işbirliğiyle tasarlanan Phoenix Kulelerinin,  Çin’in Wuhan şehrindeki bir göl içindeki bir ada üzerinde 47-hektarlık bir alana inşa edilmesi beklenmektedir.

Yapının ismi  Çin mitolojisinde çift cinsiyeti temsil eden ‘’Anka kuşu’’ndan (Phoneix) eşinilmiş. Mimarlar erkek ve dişi prensiplerini mükemmel bir dengeyle birleştiren, Çin’deki Phoenix sembolünden ilham alarak birbirine bağlı iki kule tasarladılar.  “Erkek” olanı (Feng) yenilenebilir enerjiyle “dişi” olanı (Huang) besler ve birlikte bölgedeki sürdürülebilirliğin işareti olarak temsil edilir.

Proje aynı zamanda bir  master planının da parçası olacak.  Phoenix Tower projesi içerisinde; rüzgar türbini, güneş panalleri, termal baca, fotovoltaik, böcek otelleri, yeşil duvarlar, yağmur suyu toplama sistemleri ve hayvan yaşam alanları yer alacak.  Feng kulesi, zirveye yakın bir yerde yer alacağı için güneş ışınlarını absorbe edebilecek.  İngiliz şirketin açıklamasında, Phoenix Towers, Çin’in hava kirliliğinin neden olduğu ana ekolojik sorunların çözümüne de yardımcı olacağı da belirtildi. Yapımına 2016 yılında başlanması tasarlanan binaların sadece ülke içinden değil, ülke dışından da çok sayıda turist çekeceği düşünülmekte.

e07abb826c97225coriginal

Phoenix-Towers-by-Chetwoods-Architects-04

tower2

Yorumlar

Yorum Mesajınız