281923_417859484939311_374178898_nBayburt’un Aşağı Çımağıl köyünde 21 yıl önce bir çoban tarafından tesadüfen bulunan ve sarkıtlar, dikitler, mağara incileri, travertenler nedeniyle “doğanın yer altı sarayı” olarak nitelendirilen Çımağıl Mağarası’nın, altyapı çalışmaları tamamlanarak turizme açılması isteniyor.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Akbulut: “Mağaranın bilimsel çalışmayla aydınlatılması gerekmektedir. Ayrıca ziyaretçilerin rahatlıkla gezebilmeleri için gezi parkurları da yapılmalı. Bu çalışmalar için 3-4 milyon lira ödenek gerekiyor

Anadolu Ajansı’na konuşan Bahri Akbulut mağaranın turizme kazandırılması için 2005-2006′da Avrupa Birliği projeleriyle mağara yolunun yapılmasını sağladıklarını anlattı. “Mağara girişini düzenledik. Mağara içerisinde geçici gezi parkurları ve aydınlatma yaptık. Aldığımız ödenek bize ancak bunları sağlayabildi” dedi.
Çımağıl Mağarası’nın mevcut durumunda gezilebilmesinin pek mümkün olmadığını ifade eden Akbulut, “Mağaraya ulaşım sağlayan yolların genişletilmesi ve asfaltlanması gerekiyor. Çünkü tur otobüsleri mevcut yollarla oraya çıkamaz. Tur programına alınabilmesi için mağaranın yakınlarında kırsal tesislerin yapılması gerekir. Diğer taraftan mağara içinde bir üniversitenin jeoloji bölümü ile bilimsel çalışma yaparak aydınlatma projesi gerçekleştirilmelidir. Bizim yaptığımız geçici aydınlatma, bilimsel bir çalışmanın ürünü değil” diye konuştu.
cimagilfg9
“Mevcut aydınlatma ile mağaradaki oluşumlar zarar görecek”
Yaptığımız geçici aydınlatma ısı veren ışıklardan oluşuyor. Bunları açtığımızda mağara içinde ısı yükselecek, mağaranın doğal ısı ortamı bozulacak ve bu sarkıtlar, dikitler, mağara incileri, travertenler, milyonlarca yıldan beri oluşup gelen bu çok değerli oluşumlar bozulmaya başlayacak. Onun için mağaranın bilimsel çalışmayla aydınlatılması gerekmektedir. Ayrıca ziyaretçilerin rahatlıkla gezebilmeleri için gezi parkurları da yapılmalı. Mağarada yapılacak bu çalışmalar için 3-4 milyon lira ödenek gerekiyor. Bu ödeneği mahalli yönetim olarak şu anda sağlayamıyoruz. Bakanlığımızdan da zaman zaman ödenek talebinde bulunuyoruz. Gelen ödeneklerle ulaşımın iyileştirilmesine çalışıyoruz.”
Çımağıl Mağarası’nın şu anda turizme açık olmadığını ama mağara meraklıları ve araştırmacıların gezebileceğini dile getiren Akbulut, “Vatandaşlar Çımağıl Mağarası’na gittiklerinde buranın turizme açıldığını düşünüyor ama bunun için bahsettiğim altyapıların yapılması gerekir. Bu konuda çalışmalarımız sürmektedir” ifadelerini kullandı.

 

Yorumlar

Yorum Mesajınız