Untitled-1

Yerleşim hayatı çok eski tarihlere uzanan ve pek çok uygarlığa ev sahipliği yapan Ülkemiz toprakları tarihi alanlar ve mekanlar açısından zengin bir kültür mozağini ortaya koymaktadır.

Bu önemli değerlerin barındığı illerimizden biri olan Çanakkale’deki Çimenlik Kalesi bir diğer adı ile Kale-i Sultaniye Aydınlatma Projesi; Niki Elektronik tarafından kalite ve estetikten ödün vermeksizin, tarihi değerleri aydınlatma prensipleri göz önünde tutularak büyük bir özen ve keyif ile gerçekleştirildi. Kilitbahir Kalesi’nin tam karşısında, boğazın en dar yerine İstanbul’un fethinden sonra Fatih Sultan Mehmet tarafından, Yakup Bey nezaretinde, 1462 yılında inşa ettirilen Çimenlik Kalesi, yaklaşık olarak kare planlıdır. Belirli aralıklar ile çokgen ve dairesel planlı kuleler ile desteklenmiştir. Bir dış kale ve iç kaleden oluşmaktadır. İçerisinde iki cami, bir cephanelik ve koğuşlar bulunmaktadır. Denize bakan kısımları XIX. Yüzyılda yıkılarak tabyalar inşa edilmiştir.  Şu an askeri müze olarak kullanılan kale sağlam bir şekilde bugün de ayaktadır ve ziyaretçilere ev sahipliği yapmaktadır. Örneğin,18 Mart 1915 günü İngiliz filosunun en güçlü gemisi Queen Elizabeth’ten atılan ve kuzey sur duvarında açtığı iki metrelik delik içinde patlamadan kalan top mermisini bu müzede görmek mümkündür.Untitled-3

Çimenlik Kalesi aydınlatma yaklaşımlarının oluşturulmasında öncelikle kalenin ve çevresinin sosyal etkileri ile birlikte analizi yapılarak aydınlatılması yapılacak obje ve bölümlerin gündüz görünümleri incelendi. Gece aydınlatmasında öne çıkartılması gereken noktalar ve objeler belirlenerek, bu sayede mekan ve objelerin aydınlatılmasında kullanılacak armatürlerin konumlandırmaları, armatürden çıkan ışığın en uygun açı ile yansıtılması ve istenen obje vurgulama ve gölgelemelerin oluşturulması sağlandı.  Tarihi mekan aydınlatmalarında en önemli konulardan biri olan ışığın renginin doğru seçilmesi prensibinden yola çıkılarak Kale’nin mimari yapı ve strüktürüne uygun sıcak renkler tercih edildi.

Müze içinde bulunan kemer aydınlatılmasında 1700K renk sıcaklığındaki  N1000-L-1 kod.lu 18watt’lık wallwasher Niki Armatürler kullanılarak müze atmosferinde ziyaretçilere sıcak  mekanlar yaratıldı. Yine Müze içinde bulunan objelerin aydınlatılmasında da, 1700K renk sıcaklığında Niki wallwasher armatürler ile öne çıkartılmak istenen odak noktası oluşturan obje aydınlatmaları ile Müze görsel zenginliğine katkıda bulunuldu.

 

Kale’nin iç avlusunda ve Kale duvarları yüzey aydınlatmalarında 2000K ile 4000K arasında  değişen renk sıcaklıklarında 75watt ve 150watt’lık N1000-P-1 kod.lu projektör tipi aydınlatmalar kullanılarak %80 lere varan enerji tasarrufu yanında uygun lens açısı ve konumlandırma ile maksimum verim imkanı sunuldu. Her türlü otomasyon sistemine uyumlu olan Niki ürünleri bu projede Wi-Fi DMX kontrol sistemleri ile desteklendi. Böylece istenen zaman aralıklarında istenen ışık seviyelerinin ayarlanabilmesi sayesinde hem tasarrufun tasarrufu imkanı hem de yetkililerin görsel amaçlı talepleri karşılandı. Çimenlik Kalesi Aydınlatma Projesi; Tarihi Mekan ve alanların değeri ve hassasiyeti bakımından önemli ve başarılı bir çalışma olarak; Niki Elektronik tarafından gerçekleştirilen pek çok proje arasında özel bir yer alarak sonuçlandırıldı.

 

Untitled-4

 

 

Yorumlar

Yorum Mesajınız