studio-city-jpg-1125x0_q71Studio City Makao’da bulunan ziyaretçilerine sinematik ilham ve eğlence deneyimi sunan Holywood temalı bir tesistir. Bu tesis Melco-Crown eğlence şirketinin sahip olduğu ikinci tesistir. Stüdyo Şehri dışında Hayaller Şehri adında bir tesisleri daha vardır ve bu tesis 2016 uluslararası oyun ödüllerinin dokuzuncusunda yılın oyun tesisi ödülüne layık görülmüştür.

Stüdyo Şehri Makao’da bulunan herhangi bir tesisten daha fazla eğlence teması taşımaktadır. Tesisteki sinema salonu, vizyonu şehrin her bölümüne yansıtılmaya çalışılmıştır. Bu nedenle binanın cephe aydınlatması tarzı renkli hareketli ve teatral temalar yansıtmaktadır. Binanın aydınlatma görevi için seçilen ışık tasarımcısı, binanın ön cephesinde ki tedarik montajdan sorumlu olmuştur. Yapının 8 adet kulesi bulunmaktadır ve bu kulelerin hepsinde ışık ve sanatın yansımaları görülmektedir. Ancak bu kulelere bakıldığında dikkatinizi ilk çeken en yüksek konumda bulunan ve yarım daire şeklinde iki kuleyi birleştiren yapının son derece özenle aydınlatılmış tabelası çekmektedir. Bu noktada binanın doğu ve batı cephesi tamamen açıktır. Kulelerin içinde ekstra bir yapı bulunmamaktadır ama tabelanın altı bölümünde altın rengi ile aydınlatılmış iki adet dev makara bulunmaktadır. Kuleler 1000 adet CR80 mini projektörler ile aydınlatılmıştır. Kulelerin aşağı ve yukarısında yıldız yağmuru denilen bir aydınlatma sistem bulunmaktadır. Ayrıca aşağı doğru bakan pozisyonda iki adet dev fan bulunur.

mscjuliussantos2Yapının en tepesinde bir elin parmaklarını andıran uçları aydınlatılmış Çelik çubuklar bulunmaktadır. Ayrıca binanın tepesinde kullanılan aydınlatmaların bazıları istendiği gibi gök yüzüne ışık vermektedir. Stüdyo Şehrinin aydınlatmasının ziyaretçileri çekecek onları buraya gelmeye teşvik edecek ve merak uyandıracak şekilde olması çok önemliydi. Melco şirketinin Ceosu Lawrence Ho Stüdyo Şehrinin bu bölgedeki en büyük değil en  cool yapı olmasını istediklerini söylüyor. Ama Makauda bu alanda birçok rakipleri olduğu gerçeği de yadsınamazdı, bu yüzden en sofistike şekilde projelerini gerçekleştirmek istemekteydiler.

Binanın aydınlatması büyük gösteri ve ya kutlamalarda kullanılabilecek derecede gösterişli olmalıydı.Bu yüzden tesiste bulunan podyumun önemi de çok büyüktü.Gerektiğinde podyum istenilen renge bürünebiliyordu. Podyumda yaklaşık 5000 adet akıllı sistem ile kontrol edilebilen LED aydınlatma sistemleri bulunmaktaydı. Bir diğer önemli faktör reklam panolarının kumarhane bölümlerini aydınlatılmasıydı, bu yüzden projektörlerin bu projede ön plana çıkması kaçınılmaz olmuştu. Kullanılan projektörler 100W ve projektörlerde kullanılan lensler 5 derecelikdir.  Projektörler en tepeye orta seviyeye ve zemine kullanılmıştır. İleri zamanlarda tesis için daha fazla Lineer LED sistemi ve belkide projektör gereksinimi doğması muhtemel gözüküyor. Asya’nın Las Vegası diyebileceğimiz Makao’da ki bu görkemli yapı şimdiden ziyaretçiler tarafından akına uğrayacağa benziyor.

goddard-studiocity-cam05-night01_3s_10-31-13-jpg

Yorumlar

Yorum Mesajınız