1464772555_city_b

  • Önümüzdeki 10 yıl içinde dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 60’ının kentlerde yaşayacağı ve 25’ten fazla dünya şehrinin, 2025 yılına kadar “akıllı” şehre dönüşmesi bekleniyor. Bu da 2020 yılına kadar değerinin 1,565 trilyon doları bulması öngörülen bir pazar yaratacak.
  • LED çevre aydınlatma çözümleri, hem şehir sakinlerine hem de ziyaretçilere daha iyi bir yaşam kalitesi sunacak şekilde şehirlerin daha akıllı ve verimli yönetilmesine imkan veren, Endüstriyel İnternet ile desteklenen yüksek performanslı veri ağlarının temelini oluşturuyor.
  • GE’nin yeni enerji start-up’ı Current, powered by GE Türkiye’de ilk kez gerçekleşen Akıllı Şehirler Fuarı Dünya Kongresi’nin sponsorları arasında yer aldı.

1 Haziran 2016, İstanbul, Türkiye -Son 6 yıldan bu yana Barcelona’da düzenlenen Akıllı Şehirler Fuarı Dünya Kongresi, bu yıl 1-3 Haziran tarihlerinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. Current, 150’den fazla belediyenin başkanı ile bazı ülke liderlerinin yanı sıra 10 bin profesyonelin katıldığı uluslararası fuar ve kongrenin sponsorları arasında yer aldı.

Current, powered by GE bugünün ve geleceğin müşteri ihtiyaçlarına yönelik olarak maliyet açısından en uygun ve verimli çözümleri, endüstriyel güce sahip Predix platformu sayesinde üretebiliyor. GE bu platformun kattığı dijital güç ile, LED, güneş enerjisi, enerji depolama ve elektrikli araç iş kollarını endüstride bir ilk olarak bütünsel bir yaklaşımla bir araya getiriyor. GE’nin bilançosu ve finans uzmanlığı ile desteklenen Current, enerji sektörü için Ecomagination sertifikalı teknoloji çözümlerinin, yeni iş modellerinin ve Predix çözümlerinin başarılı biçimde geliştirilmesine yönelik çalışıyor.

Bu gelişmiş çözümler müşterilerin enerji faturalarını yaklaşık yüzde 10 ile yüzde 20 arasındaki oranlarda azaltmalarını sağlayan sistem, hizmet sağlayan kurumların dağıtılmış yükünü daha iyi yönetmelerine de yardımcı olacak.

 

Akıllı Şehirler Yükselişe Geçiyor

Dünya Sağlık Örgütü’nün 2014 yılında yaptığı araştırmaya göre önümüzdeki 10 yıl içinde dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 60’ının kentlerde yaşayacağı tahmin ediliyor. Kısıtlı kaynaklarla da birlikte şehirleri daha verimli ve uygun maliyetli bir şekilde yönetmek zorlayıcı olabiliyor. Ancak şehirleri endüstriyel internete bağlamak, bu zorlukların fırsatlara dönüşeceği bir değişim sunuyor. Akıllı dijital teknolojiler hemen hemen sınırsız bir potansiyele sahip ve şehir yöneticileri de bunu fark etmeye başlıyor. 25’ten fazla dünya şehrinin, 2025 yılına kadar “akıllı” şehre dönüşmesi bekleniyor. Bu da 2020 yılına kadar değerinin 1,565 trilyon doları bulması öngörülen bir pazar yaratacak.

1464772553_illuminatedminds_Smart_Streetlighting_main

Aydınlatma platformları, şehirlerin “akıllı hale gelmesini” sağlıyor

Akıllı ortamlar, şehir aydınlatma teknolojilerini veri toplamak üzere sensörler, kumandalar ve diğer cihazlarla bir araya getirerek akıllı şehir için dijital bir altyapı platformu olarak işlev gösterebilecek LED çevre aydınlatma çözümleri ile başlıyor. Current, powered by GE’nin yazılım tanımlı aydınlatma çözümü, sokak aydınlatmasını şehir hayatının analitik beynine dönüştürüyor.

Aydınlatma platformlarının şehirlerin “akıllı hale gelmesini” sağladığına dikkat çeken Current powered by GE MEAT (Orta Doğu ve Kuzey Afrika) Bölgesi Genel Müdürü Erdem Soyal: “Dünya şehirleri; içinde yaşadığımız, çalıştığımız ve etkileşimde bulunduğumuz yaşam alanlarını dönüştürecek olan yeni bir zeka türü ile karşılaşmak üzere. LED aydınlatma sayesinde sonsuz olanaklar mevcut.” dedi.

1464772552_Erdem_Soyal_2

“Enerji tüketiminin yüzde 20’sini 17 milyon sokak lambası oluşturan Türkiye’nin önemi kritik”

Soyal, 2020 itibariyle sokak aydınlatma lambalarının yüzde 75’ini dönüştürmeyi hedefleyen Türkiye’nin büyük potansiyel taşıdığını da belirtti. “Yapılan araştırmalara göre, LED dönüşümü Türkiye’ye yıllık 600 milyon liralık tasarruf sağlayabiliyor. Bunun yanı sıra yeni akıllı LED’ler ile gelirleri artırmak, tasarruf sağlamak ve şehir sakinlerinin yaşam kalitelerini artırmak üzere şehir faaliyetlerini optimize etmek mümkün. Enerji tüketiminin yüzde 20’sini 17 milyon sokak lambasının oluşturduğu Türkiye için LED dönüşümü daha kritik bir önem taşıyor. Özellikle dünyanın en büyük metropollerinden biri olan İstanbul’un burada oynayacağı rol çok önemli ” dedi.

GE’nin akıllı sokak lambaları, varlık performansı yönetimini iyileştirmeye yardım etmek üzere makineleri, verileri ve insanları birbirine bağlayan GE’nin endüstriyel internet yazılım platformu Predix™ ortamında çalışıyor. Predix platformu™, aşağıdakiler de dahil olmak üzere, gerçek zamanlı operasyonel verileri daha iyi ve daha hızlı bir karar alma sürecine yönelik içgörülere dönüştüren yenilikçi Endüstriyel İnternet uygulamaları için bir platform sağlıyor:

  • Park optimizasyonu: sürücülere mevcut park yerleriyle ve konumlarıyla ilgili gerçek zamanlı bilgi verilmesi
  • Trafik akışı: trafiği tam zamanında yeniden yönlendirerek sıkışıklığın azaltılması, hava durumunun değerlendirilmesi, inşaat ve trafik sinyallerinin zamanlanması
  • Çevre: hava kalitesi ve zemin şartlarının izlenmesi; bu sayede aksiyonların alınması
  • Acil müdahale: ilk müdahale birimlerine bilgi sağlanması, duruma yönelik kavrayışlarının maksimuma çıkarılması, müdahale sürelerinin en aza indirilmesi
  • Gelişmiş aydınlatma kontrolleri: aydınlatma koşulları spesifik konum ihtiyaçları temelinde optimize edilirken para tasarrufu sağlamak için bakım maliyetlerinin ve aydınlatma gücünün kontrol altına alınması

Yorumlar

Yorum Mesajınız