Untitled-1

Aydınlatma ve mimarinin gücünü kanıtlayan proje;  yer altına deniz müzesini taşıyarak ziyaretçilerine kapılarını açtı. Proje sahibi ekibin yarattığı kontrast başarısı dikkatleri çekti.

Danimarka Denizcilik Müzesi 1915 yılından bu yana özel bir vakıf tarafından işletiliyor. İlk yeri Helsingør’daki Kronborg Kalesi olan müze 1400 yılından bugüne gelen Danimarka’nın ticaret ve nakliye koleksyionunu içinde barındırıyor. Geçtiğimiz yıl yenilenen projesiyle müze yerin altına taşındı. Oldukça iddalı olan proje bu seneki ‘AL Design Awards’ ödüllerine layık görüldü.10_SOF_Image-by-Thijs-Wolzak_tcm47-2157894

En iyi aydınlatma ve mimari ödülü alan projeninin yaratıcıları Danimarkalı mimarlık firması  ‘Bjarke Ingels Group’. Müzesinin tasarımı için düzenlenen yarışmaya en yaratıcı fikir Bjarke grbundan geldi ve yeraltı müzesi inşaa ettiler.Yeraltı müzesi olmasına nazaran müze içine doğal ışık sağlayan yarı açık bir merkez oluşturuldu yaklaşık bir yıl süren inşaat çalışmaları geçtiğimiz yılın başında sonlandırıldı. En iyi aydınlatma projesi alan müzenin teknik detaylarına gelecek  olursak; dış aydınlatmasında mimari elementler kullanıldı, karayı vurgulamak adına beyaz LED, denize dikkat çekmek için mavi LED uygulaması yapıldı. Geceleri beyaz LED’ler müze yolu aydınlatarak köprü hizmeti sağlıyorlar.

Sergi aydınlatma armatürlerinde 55W LED kullanıldı. Resimler projeksiyon ile yansıtılırken, dış aydınlatmadan iç aydınlatmaya seyirciler görsel bir şölene seyirci olarak müze ziyaretini gerçekleştirme şansı yakalıyorlar, yaratılmak istenen ziyaretçilerin kendisini denizde hissetmesi, aydınlatma tasarımı bunu başarıyla gerçekleştiriyor. Gün ışığı ve aydınlatma tasarımıyla gerçekleştirilen aydınlatma yarattığı kontrast ve  de aynı alanda yer alan kaleyi görünür kıldığı için büyük ilgi görmesine sebep oldu.

Untitled-5

 

Yorumlar

Yorum Mesajınız