“Şehir hayatının içinde tüm ulaşım yollarının ortasında yer alan Metrogarden AVM’nin aydınlatma kurgusunda, şehrin tüm renklerinin içinde barındırılması amaçlandı.”

Untitled-27

Suryapı’nın Çekmeköy’de yapmış olduğu, bölgenin ilk ve tek alışveriş merkezi olan Metrogarden AVM, 400 milyon dolar yatırım değerine sahip ve 80 bin m² inşaat alanından oluşuyor. Birçok markanın buluşma noktası olan Metrogarden’da, 147 mağaza, sinema salonları, spor salonu, kafe ve restoranlar bulunuyor.

Bölge halkının sosyo-kültürel yaşantısına büyük katkı sağlayacağına ve hayatlarını kolaylaştıracağına inanılan Metrogarden Alışveriş Merkezi’nin dış cephe aydınlatması, Boğaziçi Aydınlatma tarafından gerçekleşti. Şehir hayatının içinde tüm ulaşım yollarının ortasında yer alan Metrogarden AVM’nin dış cephe aydınlatma kurgusunda, şehrin tüm renklerinin içinde barındırılması amaçlandı. Boğaziçi Aydınlatma’nın renklerin raksı olarak tanımladığı dış cephe aydınlatma tasarım ve uygulamasının, seyirlik ve dikkat çekici olması ön planda tutuldu.

Aydınlatmada, mimarın bina tasarımına uygun olarak cephe kabuğunun arasındaki asimetrik yaprak deliklerinden ışık hizmelerinin görünmesi amaçlandı. Bunun için kabuğun arkasındaki duvar, her biri dmx kontrol ünitesi ile renk değiştiren 50 wattlık 166 adet 10-60 eliptik lensli Micra RGB LED armatür ile boyanacaktı; ancak cephe kabuğu ile duvar arasındaki boşluğun fazla olmasından dolayı kabuğun arkasına AVM’nin güvenliği de göz önünde bulundurularak ‘’yanmaz kumaş’’tan perde yapıldı ve Micralarla bu perde ışığa boyandı. Böylelikle yapraklardan daha güçlü, daha parlak  ve rangarenk ışık hizmeleri oluşturuldu.

Boğaziçi Aydınlatma, “Gecenin Mimarı” sloganıyla, müşterilere dekoratif aydınlatma sektöründe pratik ve estetik çözümler sunmayı ilke edinmiş bir firma. Sürekli yenilenen teknolojiyi yakından takip eden Boğaziçi Aydınlatma, bünyesinde bulundurduğu mühendis, mimar ve teknisyen kadrosu ile aydınlatmada ışığı sanata dönüştürmeyi amaçlamış ve tasarımlarında son teknolojiyi kullanarak, fonksiyonel ve estetikten ödün vermeyen bir anlayışla hareket etmeyi benimsemiştir.

METRO-GARDEENNNN

Yorumlar

Yorum Mesajınız