“Cephe aydınlatmasında tasarım sürecinin ilk safhalarından itibaren, aydınlatma tasarımcısının projenin içinde olması hem farklı aydınlatma kombinasyonlarını deneme imkanı hem de aydınlatma için gerekli mimari konstrüksyonun oluşturulması için imkan sağladı.”  Canpark-avm-umraniye

Aydınlatma tasarım süreci Temmuz 2012’de başlayan, Mart 2014’te hizmete açılan Canpark Alışveriş Merkezi’nin iç mimari ve cephe tasarımı Toner Mimarlık tarafından tasarlandı. 2015 yılında açılması planlanan Üsküdar-Sancaktepe hattı üzerindeki Ümraniye metro istasyonunun ve Müsahipzade Celâl Tiyatro Sahnesi’nin yanında hizmete giren alışveriş merkezinin, ileride bölgenin sosyal ve dinamik bir merkezi haline gelmesi hedefleniyor. Binanın bir kısmı alışveriş merkezine ayrılmış olup, diğer bir kısmı, girişi yan tarafta olan Hilton Garden Inn Oteli olarak düşünülmüş.

Toner Mimarlık’ın doğa konsepti ile AVM’nin kurumsal kimliğini sentezleyerek oluşturduğu iç mimari ve cephe konseptinde cam ve ahşap malzemelerin farklı kombinasyonları kullanıldı. Mimari kütlenin cephesi hem alışveriş merkezini hem de oteli kapsayacak şekilde alt kotta desenli cam, üst kotta bronz cam olacak şekilde tasarlandı. AVM logosu üzerinden yola çıkılarak tasarlanan grafik desenli, yaklaşık 10 metre yüksekliğindeki cam cephenin aydınlatmasında, yerinde yapılan mock-up çalışmaları sonucunda dar açılı DMX kontrollü RGB wallwasher ekipmanlar tercih edildi. 1. Kat döşeme çizgisindeki alının içerisinde çalışılan aydınlatma detayı sayesinde hem üst kottaki 10m’lik alının aydınlatması hem de zemin kotundaki boyalı camın aydınlatması sağlandı.

Cephe aydınlatmasında tasarım sürecinin ilk safhalarından itibaren, aydınlatma tasarımcısının projenin içinde olması hem farklı aydınlatma kombinasyonlarını deneme imkanı hem de aydınlatma için gerekli mimari konstrüksyonun oluşturulması için imkan sağladı. Cephenin, aydınlatma renk ve senaryoları üretici ile beraber yapılan ince ayar çalışmaları sonucu son haline getirildi.

Cephenin foodcourt katının üstünü çepeçevre dönen ve alt AVM kotuyla otelin yükselen kütlesini ayıran saçağın sınır görevi görmesi, malzemesi ve formu nedeniyle, havanın kararmasıyla saçağın sınır hizasını güçlendirecek, IP korumalı lineer LED ekipmanların yerleştirilmesine karar verildi. Alemdağ Caddesi’ne bakan güney cephesindeki reklam odalarında iki veya üç boyutlu sergi yapılmasına imkan verecek ray spotlar kullanıldı. Giriş saçağında ve teraslarda genel aydınlatma dar ve orta geniş açılı metal halide retrofit ışık kaynakları ile sağlandı.Untitled-10

Çevre ve peyzaj aydınlatma tasarımında amaç, cephe görüşünü engellemeyecek ama aynı zamanda hem araç giriş yolunu hem de yürüme yolu aksındaki peyzaj öğelerini aydınlatacak bir çözüm bulmaktı. Bu nedenle üzerine projektör, reklam afişleri, hoparlör vs. gibi farklı ekipmanların monte edilebileceği, 7 ve 9 metrelik direkler kullanıldı. Genel ve noktasal aydınlatmayı sağlayan metal halide ışık kaynaklı projektör kafalarının üzerine kamaşmayı engelleyici özel ışık kırıcı ekipmanları eklendi, bu sayede hem AVM’ye girişte hem de ana kapıdan çıkışta görüşü azaltmamaları ve olabildiğince az dikkat çekmeleri amaçlandı.

Yaya yolunda peyzajla bütünleşen korten oturma elemanlarının amorf grafiğinin, yere gömme lineer LED ekipmanlarla desteklenmesi amaçlandı. Bölgenin dokusuna göre özel seçilen ağaçları ve bu oturma alanları bazı bölgelerde direkler üzerindeki projektörlerden, diğer bölgelerde ise aşağıdan yere gömme noktasal ağaç aydınlatmalarla aydınlatıldı. Uygulaması ikinci planda tamamlanacak olan otel peyzaj aydınlatma tasarımı AVM ile aynı konseptte devam ettirildi

İç mekanlarda mimari konsept, dış mekandaki sadeliği ve grafiği takip ederek doğa konseptine uygun olarak oluşturuldu. Aydınlatma açısından mekanın konsepti, özellikle tavanlarda, birkaç farklı çalışma ve görüşmeler sonucu son haline getirildi. Burada mekanın aydınlık hissiyatının tavanlardaki gizli ışık yarıkları ile oluşturulması ve aydınlık seviyelerinin metal halide downlight ekipmanları ile bu hissiyatı desteklemeleri düşünüldü. Işık kaynakları gizli ışıklarda LED olarak tercih edilirken, genel mekan aydınlatmaları metal halide ve yer yer retrofit LED lambalar ile sağlandı.

AVM’nin ilk giriş katında ziyaretçiyi karşılayan kolonlar için farklı ışık kaynakları ile denemeler yapıldı. Ahşap görünümlü lataların ve pleksi yüzeyin arkasında kalan LED ışık kaynaklarının renk değiştirebilmesi ve tüm katlardaki kolonlarda ışık şiddetinin eşit şekilde dağılması istendi. Bu nedenle tüm katlarda aynı anda renk değişimi yapabilen, kolon içine dikey olarak yerleştirilmiş RGB lineer LED ışık kaynakları kullanıldı.Untitled-12

Foodcourt katında mimari grubun doğal konseptine sadık kalınarak özel üretim dar açılı metal halide ışık kaynaklı sarkıtlar tasarlandı. İki farklı boyda üretilen ve asma tavan aralarındaki boşluklara farklı yüksekliklerde asılan bu sarkıtlar, farklı seviyelerde pırıltı sağlaması için tüm foodcourt katında 3 ayrı hatla gruplandı. Sarkıtlara ek olarak genel aydınlatma metal halide downlight’larla desteklendi. Foodcourt katının diğer katların sadeliğinden uzaklaşarak, biraz daha hareketli ve canlı bir mekana dönüşmesi amaçlandı.

Proje sürecinin erken aşamalarından itibaren aydınlatma tasarımının ve detaylarının görüşülmesi ve denenerek netleştirilmesi, hem tasarım ekibi hem de tüm proje ekibi açısından önemli deneyimler elde edilmesini sağladı.

 

can-park-avm

Yorumlar

Yorum Mesajınız