I_jättars_spår_foto_Håkan_Wike

Işık ve ses efektleri eşliğinde kayak deneyimi sunan pist, çocuk ve yetişkinler için eşsiz bir yolculuğun kapılarını aralıyor. İsveç’te bulunan Skistar – Åre, gece vakti de kayak yapılabilmesini amaçlayarak olağan üstü bir aydınlatma düzenine geçiş yaptı. Dünyanın ilk ışıklı macera pisti, dünyaca ünlü aydınlatma tasarımcısı Kai Piippo tarafından ışıklandırıldı.

Proje; aşırı iklimci, yaratıcı ve enerji tasarrufu çözümleriyle İsveç Aydınlatma Ödülünün de sahibi. 3.5 km uzunluğundaki kayak pisti yamaç boyunca dinamik bir aydınlatma sistemine ev sahipliği yapıyor. Eski bir hikayeden ilham alınarak yola çıkılan projede ağaçlar, yollar ve patikalar üzerinde birçok farklı aydınlatma senaryosu kurgulanarak ışığın gücünü gözler önüne sermiş. Doğanın yaratığı heyecanı ışık ile birleştirerek macera dolu bir deneyim yaşamanızı garantileyen pist, kayak tutkunlarının gözde mekanlarından birisi.  Olağanüstü bir işbirliği sayesinde hayata geçirilen aydınlatma projesinin en önemli aktörleri hiç şüphesiz Kai Piippo, Paul Ehlert,  Joonas Saaranen, Janica Wiklander ve Lina Ferry.

qsft3d0bhvrtw5ywaokwdw

Tasarımcılar yaptıkları açıklamada;“ ışık ile ilgili neler yapılabileceğini ve sınırları zorlayarak daha önce yapılmamış bir aydınlatma tasarımı yapmaya çalıştık “dedi.  Aydınlatma senaryosu sabah erkenden, akşamları ise geç saatlerde harekete geçerek büyülü bir orman haline dönüşmekte. Proje için yüksek performanslı ve sert hava koşullarına dayanıklı Lumenpulse armatürleri tercih edildi. LED aydınlatma teknolojisiyle enerji tasarrufunda önemli ölçülerde azalma sağlanırken verimlilik adına da tüm talepleri karşılayabiliyor.

Başlıksız-5

 

 

Yorumlar

Yorum Mesajınız