Tasarım,yaratıcılık ve teknolojinin gelişmesi, birçok alanda yeniliklerin kapısını sonuna kadar aralamış durumda. Karşımıza son çıkan yenilik ise pasaportlar üzerinde uygulanmış. Çıplak gözle görünmeyen, farklı dalga boyutundaki UV ışınları bu kez, pasaportların gizli sırlarını çözmemiz için karşımıza çıkıyor.

Macaristan

Dünyadaki hemen hemen tüm pasaportlar gibi Macaristan pasaportunun sayfalarında da UV ışıkla bakıldığında görülebilen taklidi zor grafikler mevcut. Macarların pasaportunu farklılaştıran, bu grafikler için Macaristan ulusal marşının (Szózat) notalarını kullanmış olmaları.

macaristan_pasaportu

Kanada

Kanada’nın yeni pasaportları UV ışınları altında ülkenin en önemli turistik yerlerini gösteriyor. Bu illüstrasyonlar Niagara Şelaleleri, Bluenose ve parlamento binasından oluşuyor. UV ışınlarıyla incelediğinizde parlamento binası ve diğer yerlerin çevresinde havai fişekleri görebilirsiniz.

kw-180417-The-passport-of-Canada-when-viewed-under-UV-light

Norveç

Norveç pasaportu, vatandaşlar için beyaz, göçmenler için turkuaz ve diplomatlar için kırmızı olmak üzere üç farklı renkte bulunuyor. Ama Norveç pasaportlarını havalı yapan yalnızca bu değil, yeni pasaportların sayfaları oldukça çekici tasarlanmış ve UV ışınlarına maruz kaldıklarında Kuzey Işıkları’ndan görüntüler sergiliyor.

The-passport-of-Norway-when-viewed-under-UV-light

Çin

Çin de oldukça havalı bir pasaporta sahip ülkelerden bir tanesi. Çin Seddi gibi Çin’in popüler sembolleri UV ışınıyla bakıldığında ortaya çıkıyor.

The-passport-of-China-when-viewed-under-UV-light

 

 

Yorumlar

Yorum Mesajınız