Türkiye LED aydınlatma pazarının lideri Vestel, gerçekleştirdiği önemli projelerle endüstriyel alanların aydınlatılmasında önemli bir rol üstlenerek Türkiye’nin LED dönüşümüne katkı sağlamaya devam ediyor. Yüksek enerji verimliliği ile enerji tasarrufu sağlayan Yüksek Tavan Armatürü Sirius, endüstriyel alanların aydınlatmasına yeni bir bakış açısı kazandırıyor.

Vestel’in 2015 yılındaki hedefinin, LED aydınlatmanın ülkemizde yaygınlaşmasını sağlamak ve pazar liderliğini koruyarak payını daha da büyütmek olduğunu ifade eden Vestel LED Aydınlatma Satış Pazarlama Müdürü Tunç Göz konuşmasına şöyle devam etti:

İstanbul Light 9  2015   288“Ürün gamımızı genişleterek hem iç hem de dış mekân aydınlatmalarda başarılı projeler gerçekleştirdiğimiz 2014 yılı, Vestel LED Aydınlatma için çok başarılı geçti. İngiltere, Almanya, Türki Cumhuriyetler ve Ortadoğu’da da ürünlerimiz kullanılıyor. Böylelikle aydınlatma Vestel’de ana iş kollarından biri haline geliyor ve bu sayede ülkemizin LED’e dönüşümünde hız kesmeden ilerliyoruz.”

Vestel’in son dönemdeki yeni nesil LED aydınlatma ürünleriyle endüstriyel alanları da aydınlatmak üzere Türkiye’nin önde gelen işletmeleriyle çalışmaya başladığına dikkat çeken Göz: “Yüksek tavanlı mekanların aydınlatılması amacıyla kullanılan armatürlerimiz, ortamın yüksekliğine ve ışık ihtiyacına göre modüler olarak yönlendirilebiliyor. Bu alanda öne çıkan ürünümüz Yüksek Tavan Armatürü Sirius, 6 metre üzeri yüksek tavan uygulamalarında yüksek verimlilik sağlıyor ve zor saha şartlarında dayanıklılığıyla ön plana çıkıyor. Ayarlanabilir modüler yapısı ve 50 ve 70 derece simetrik veya asimetrik ayarlanabilen ışık akısıyla Sirius,  üretim tesislerinin en çok tercih edilen ürünü haline geliyor.” dedi.

Türkiye’nin önde gelen işletmeleri Vestel ile LED aydınlatmaya dönüyor

Vestel, Türkiye’de endüstriyel alanda LED’e dönüşüm kapsamındaki önemli projelerinden birini Çilek Mobilya ile gerçekleştirdi.  Çilek Mobilya, Bursa İnegöl’de Nisan ayında kapılarını açtığı 6720 metrekarelik depo alanının aydınlatmasında LED Sirius yüksek tavan armatürlerini tercih etti. 10,5 metre tavan yüksekliğine sahip depoda ışıksal verimliliği minimum 105 lm/W olan126 adet 120W ve 12 adet 95W LED Sirius ürünlerinin uygulaması sonucunda, çalışma düzleminde talep edilmiş olan 166 lux aydınlık düzeyi sağlandı.

Vestel’in Yüksek Tavan Armatürü Sirius’un estetik olarak da göz doldurarak fonksiyonellik ve şıklığı bir arada sunduğuna dikkat çeken Çilek Mobilya Yönetim Kurulu Üyesi Talha Çilek sözlerine şöyle devam etti:

“Yeni ürün depomuzun aydınlatmasının tamamında Vestel LED aydınlatma sistemleri kullanıldı. 6000 M2 kapalı alana ve 10.5 metre tavan yüksekliğine sahip olan depomuzda, aydınlatma otomasyonu kurulumuyla enerji verimliliği en üst düzeyde tutuldu.” 

Vestel’in diğer bir büyük projesi de Şişecam A.Ş iştiraki olan Camiş Madencilik’in Karabük’te bulunan yeni üretim tesisinin aydınlatma çalışması oldu. Üretim alanında 250 adet 2x18W Etanj LED Tube, 105 adet endüstriyel tip 95W LED Sirius Yüksek Tavan ve 10 adet 120W ürünün yanı sıra tesisin dış mekan aydınlatmasında 40 adet 47W LED Ephesus sokak aydınlatması kullanıldı. 

çilekManisa Gördes’te faaliyet gösteren META Nikel Kobalt Madencilik tesisinde de Vestel LED aydınlatma armatürleri kullanıldı. Günde 12 saat çalışan şantiyede ömürleri 6 bin saat olan 122 adet 4x18W armatür, 90 adet 400W metal halojen sokak lambası, 1x36W Etanj, 64 adet konvasiyonel projektör ve 156 adet konvansiyonel yüksek tavan armatürü, en az 40 bin saat ömrü olan Vestel LED aydınlatma armatürleriyle değiştirildi. Yapılan değişikliklerle ürün kullanım ömürleri 1 yıl 7 aydan, 12 yıl 2 aya çıkarıldı.

İşletmede günde ortalama 12 saat kullanım yapılacağı göz önünde bulundurularak, yapılan dönüşümle yıllık 530.770kWh elektrik tüketimini 196.049 kWh indiren META firması böylece tüketim bedelini 3’te bir azalttı. Yaptığı yatırımın geri dönüşümünü de 1 yıl 11 ay gibi kısa bir sürede geri alacak olan META, 12 yılda toplam 733,559 dolar tasarruf etmeyi hedefliyor.

Yorumlar

Yorum Mesajınız