Eyfel Kulesi Paris’teki demir kuledir. Kule, aynı zamanda tüm dünyada Fransa’nın sembolüdür. İsmini,  inşa ettiren  firma olan Gustave Eiffel’den alır. En büyük turizm cazibelerinden biri olan Eyfel Kulesi, yılda 6 milyon turist çeker. 2002 yılında toplam ziyaretçi sayısı 200 milyona ulaşmıştır.

beautiful-eiffel-tower-and-paris-at-night

 

Eyfel Kulesi 1887 ile 1889 yılları arasında Gusta ve Eiffel’in firması tarafından, Fransız Devrimi’nin 100. Yıl kutlamaları çerçevesinde düzenlenen  Expo 1889 Paris fuarının giriş kapısı olarak inşa edilmiştir. Aslında kulenin mimarı Gustave Eiffel değil, İsviçreli Maurice Koechlin ‘in siparişi üzerine tasarlayan Stephen Sauvestre’dir. Meslektaşı Emile Nouguier ile beraber ilk tasarımları yapmıştır. Kulenin, 7.739.401 Frank 31 Sent tutan inşaat masrafları, Gustave Eiffel’in tahminlerinin 1 milyon frank üstündedir. 1889 yılındaki açılış tarihiden önceki 5 ayda 1,9 milyon kişi ziyaret edince, yıl sonuna kadar toplam masrafın 3/4’ü çıkartılmıştır. 3.000 işçi 26 ay boyunca 18.038 adet demir parçayı 2,5 milyon perçinle bir araya getirdi. Proje inşa aşamasında hiç ölüm vakası yaşanmamış olması, o günün şartlarında şaşırtıcı bir durumdur.

Ancak kule, onu bir utanç lekesi olarak gören Paris halkının tepkisini de çekmiştir. Bazı sanatçılar devasa bir sokak lambasına benzetirken, bir fabrika bacası gibi Paris’in görsel itibarını zedeleyeceğini ileri sürmüşlerdir. Böylelikle devrin sanatçı ve edebiyatçı çevresinde bir kampanya başlatılmış, bu kampanya süresince ünlü sanatçıların imzaladığı bildiriler dağıtılmıştır. Bugün ise Eyfel Kulesi, Dünya’nın en güzel mimari yapılarından biri olarak kabul edilir. Parisliler onu Demir Bayan olarak adlandırırlar. İlk başlarda Eiffel, Kule’ye sadece 20 yıl için müsaade almıştır. Dolayısıyla, 1909 yılında kulenin sökülmesi gerekiyordu. Ancak kule, iletişim için çok uygun yüksekliğe ulaştığından ve yeni yüzyılda Atlantik ötesi haberleşmeye imkan tanıdığından, kalmasına izin verildi. Paris’in en meşhur anıtını parlayan bir elmasa döndürmek ve geceleri şehrin her yerinden görünmesini sağlamak için AE&T şirketi Eiffeli aydınlatmak için kollarını sıvadı. Yüksek kurulum ve bakım maliyetlerinden kaçınmak için  minimum 10 yıl bakım gerektirmeyen ürünler seçilmesi gerekiyordu.

basliksiz-1

Aslında proje aşamasında bir çok teknik ve çevresel kısıtlamalar ile karşılaşıldı. Ana  zorluk ise nem riskine karşı dayanıklı, radyo ve elektromanyetik dalgaların etkileşimine karşı dayanıklı bir proje oluşturabilmekti. Bu yüzden projedeki devre parçaları ve flaşlar tamamen rastgele ve senkronizesiz olmalıydı. Son olarak, kullanılacak materyaller metal yapının rengi ile aynı renkte olmalıydı. AE&T’ nin Aydınlatma Çözümü; Bu proje için AE&T özel olarak süper dayanıklı ürünler üretti. Ayrıca sırf bu proje için özel üretilen bir mikro işlemci sayesinde projede kullanılan 20,000 adet flash senkronize olmadan mükemmel bir şekilde rastgele yanıp söne biliyordu. Projede kullanılan ürün UV ışınlarına, ısı değişkenliklerine ve saatte 200 km’ye kadar rüzgarlara dayanıklıydı. Proje tamamlandıktan sonra Eiffel kulesi her saat başı 5 dakika sure ile olmak üzere aydınlatılıyordu. Işıklandırma 2003 yılında tamamlandı ve o günden beri her akşam Eiffel ışıklandır maktadır.

basliksiz-5

basliksiz-2

basliksiz-3

 

 

Yorumlar

Yorum Mesajınız