Aydınlatma sektörü içerisinde komponent tedarikçisi olarak yer alan Özdisan Elektronik’in işlevi, aydınlatma ürünleri ve armatür üreten müşterilerine bileşen sağlamak.
Şirketin Genel Müdür Yardımcısı Okan Abdi, “Tedarik etmekte olduğumuz diğer komponentler gibi, LED çözümlerinde de üreticilerimizin rakibi değil sadece komponent tedarikçisi olmayı ilke edindik” diyor.
Okan Abdi, röportajımızda -10 binin üzerinde patente sahip olan- Seoul Semiconductor firması ile çalışmalarını ve hedef müşterilerine yönelik ilkelerini de anlattı.

Bize kısaca kendinizi tanıtır mısınız ve aynı zamanda firmanız hakkında bilgi verir misiniz?
1973 Zonguldak doğumluyum. Karadeniz Teknik Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 1996 yılında mezun oldum. 1997 yılında da Özdisan’da Satış Mühendisi olarak çalışmaya başladım. Şu an Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapmaktayım.
Özdisan olarak, 1980 yılından beri komponent sektöründe faaliyet göstermekteyiz. Gerek ciro anlamında, gerekse stok büyüklüğü anlamında Türkiye’de bu sektörde tartışmasız lider konumundayız. Genel merkezimiz ve ana stoklarımız Yukarı Dudullu’da DES Sanayi Sitesi içerisinde konumlanmış bulunuyor.
Ankara, İzmir, Karaköy ve Bursa Şubelerimizle birlikte 120’ye yakın çalışanımızla istihdam sağlama alanında da rakiplerimize göre açık ara öndeyiz. Özdisan, kuruluşundan bu yana Türkiye’deki elektronik sektörünün gelişmesi ve büyümesi için destek olmuş ve gerektiğinde elini taşın altına koymaktan da hiçbir zaman kaçınmamıştır. 30 yılı aşkın süredir, müşterilerimize her zaman en iyi hizmeti en hızlı şekilde sunma, sadece onlardan destek alarak değil onlarla birlikte omuz omuza yürüyerek büyüme ilkelerimizi her şeyin önünde tuttuk ve tutmaya devam edeceğiz. Bundan sonraki dönemde Doğu Avrupa, Rusya, Orta Doğu ve Türk Cumhuriyetleri’nde de söz sahibi firmalar arasına girmeyi amaçlıyoruz.

Temsilciliğini yaptığınız markalar ve ürün grupları hangileri?
Özdisan’ı, müşterilerinin tüm ihtiyaçlarını karşılayabileceği, bir nevi Türkiye’nin elektronik komponent süpermarketi olarak düşünebiliriz. 50’ye yakın firmanın Türkiye Distribütörlüğünü yapmaktayız. Çalıştığımız firmaların büyük çoğunluğuyla da 10 yıldan uzun süredir birlikte çalışıyoruz. Bu, aslında firmamızın üreticiler nezdinde ne kadar saygın bir konumda olduğunun da göstergesi kabul edilebilir. Ixys, Fuji, Kendeil, Panasonic, Samsung, LEM, Excelitas, Samwha, Kemet, Liteon, Panjit ve asıl bu mülakatın konusu olan ve temsilciliklerimizin arasına geçtiğimiz yıl katılan SEOUL SEMICONDUCTOR bu firmalardan sadece bir kaçı.

Seoul firması hakkında bilgi verir misiniz?
Seoul Semiconductor firması 24 Şubat 1992 yılında kurulmuş ve günümüzde dünyanın en büyük ilk beş led üreticisinden biridir. Firma ürünlerini Güney Kore’de üretmekte olup, bu ürünlerini Amerika, Japonya, Almanya ve Güney Kore’de bulunan satış ofisleri sayesinde tüm dünya pazarına sunmaktadır . 10 binin üzerinde patente sahip olan Seoul Semiconductor firması led üretimlerinde kullanılan tüm çipleri kendisi üretmekte ve paketlemeyi de kendisi de yapmaktadır.

Seoul firmasının ürün çeşitleri neler?
Seoul firması Low power, Mid Power , High power, COB ve direkt 220VAC ile çalışabilen ACRICH ve ACRICH2 modülleri; 3020, 3030, 3528, 5050, 5630, 3535, 4040 gibi değişik kasalarda üreticilerin kullanımına sunmaktadır. COB ledler ise 6W, 12W, 18W, 25W, 40W ürün seçeneklerinden oluşmaktadır.

Seoul firmasını diğer rakiplerinden ayıran en önemli özellik nedir?
Seoul firması kendisini tamamen aydınlatma led komponentlerine ve yarı mamül üretimine odaklamıştır. Diğer üreticiler gibi piyasaya armatür üretimi yaparak müşterilerine rakip olma düşüncesine sahip değildir. Led üretimini tamamen ANSI standartları çerçevesinde yapmaktadır. Aydınlatma armatür üreticilerinin ihtiyaçlarına yönelik, en uygun lümen/watt veya Lümen/$ performanslı ürünleri çözüm olarak sunulabilmektedir.

Seoul ile iş birliğiniz nasıl gerçekleşti?
Elektronik ürünler artık hayatımızın her alanında. LED’lerin performanslarının artması ve fiyatlarının makul seviyelere gerilemesiyle birlikte aydınlatma sektörü, elektrik ve elektronik sektörlerinin ortak alanına girmiş bulunuyor. Standart lambaların yerini gün geçtikçe LED’li ürünler ve LED’li armatürler almaya başladı. Gelişen bu sektöre çok geniş satış ağıyla komponent distribütörlüğü alanında Türkiye’nin en büyük firması olan Özdisan’ın da kayıtsız kalması düşünülemezdi. Bu sektörde güçlü ve kalıcı olabilmek için bu alanda kalitesi ve rekabet gücü dünya çapında kabul görmüş, teknolojiyi takip eden değil öncülük eden bir firma ile çalışma isteğimiz, Seoul Semiconductor’ın Türkiye’de pazar payını arttırma isteğiyle örtüştü ve güzel bir iş birliği ortaya çıktı.

“İyi bir ürün üretebilirsiniz ve bunu piyasaya sunmaya çalışırsınız. Ancak, çok iyi bir satış ağınız yoksa maalesef istediğiniz verimi alamazsınız.”

Soldan Sağa; Satış ve Pazarlama Müdürü Gürkan Akçay, Saha Uygulama Mühendisi Öner Güneşdoğdu, Genel Müdür Yardımcısı Okan Abdi

Sizi bu sektöre iten sebepler nelerdir? 

Aydınlatma sektörü hedef sektörlerimizden bir tanesi. Enerji kaynakları bakımından çok zengin olmayan ülkemizde enerji tasarruflu ürünlere oldukça fazla ihtiyacımız var. Türkiye’de tüketilen enerjinin %20’sinin aydınlatma amaçlı olduğu göz önüne alındığında yüksek verimli aydınlatma çözümleri bugün ve yarınlarımızda ülkemizin çok önem vermesi gereken konular arasında. Bu sektöre olan ilgimiz aslında bundan 5-6 yıl öncesine dayanıyor. O zamanlar sadec low-power ve mid-power sınıflarında beyaz ledleri tedarik etmekteydik. Fakat LED’li aydınlatma ürünü üretiminin ilk yatırımının yüksek olması ve daha önceleri LED’lerin teknik olarak kendini ispatlayamamış olması, geçmişte bu alana yatırım yapmak isteyen yatırımcıları endişeye ve kendilerini geri çekmeye sevk etmişti. Yıllar içerisinde LED teknolojisi hızla gelişti ve ürünler yüksek verimlere ulaşmaya başladı, LED sürücü, optik ve termal çözümler yaygınlaştı ve daha ulaşılır hale geldiler. Geleneksel aydınlatma ürünleriyle LED kullanılan ürünler arasındaki fiyat farkının da daralmasıyla, tüketicilerin bu tarz ürünlere

olan ilgisinin artması, sektörün yatırımcılar için tekrar ilgi çekici hale gelmesine yol açtı. Bu noktada firma sahiplerimiz ve biz çalışanlar, daha güçlü bir firmayla bu sektörde yer almamız gerektiği üzerinde birleştik ve 1,5 yıl önce SEOUL Semiconductor(SSC) ile distribütörlük anlaşması imzaladık. SEOUL’ün ürün gamı daha önce çalıştığımız firmalara göre oldukça geniş ve rakiplerine oranla çok daha avantajlı çözümler içeriyor. Acrich gibi nPola teknolojisi gibi SEOUL tarafından geliştirilen teknolojiler firmanın yenilikçiliğe ne kadar önem verdiğinin de göstergesi. Sadece LED üreten bir firma olması, yani LED üretiminin yanında pazar payını arttırmak için LED armatür üretimi yapma anlayışında olan bir firma olmaması da bizim çalışma ilkelerimizle paralellik taşıyor.

Özdisan’ı, müşterilerinin tüm ihtiyaçlarını karşılayabileceği, bir nevi Türkiye’nin elektronik komponent süpermarketi olarak düşünebiliriz. 50’ye yakın firmanın Türkiye Distribütörlüğünü yapmaktayız.
Çalıştığımız firmaların büyük çoğunluğuyla da 10 yıldan uzun süredir birlikte çalışıyoruz. Bu, aslında firmamızın üreticiler nezdinde ne kadar saygın bir konumda olduğunun da göstergesi kabul edilebilir.

Özdisan olarak Led Aydınlatma Sektörüne nasıl hizmet vermeyi planlıyorsunuz?
LED ürünlerinin yanı sıra, LED driver, lens, reflektör ve PCB’lerin tedariki yoluyla sektördeki üreticilerin ihtiyaçlarını tek noktadan karşılamalarına olanak vermeyi amaçlıyoruz. Müşterilerimizin taleplerini hızlı bir şekilde karşılamak ve malzeme tedariki için harcadıkları iş gücünü azaltmak adına LED’lerin PCB’ye dizilmiş halde sunulması gibi çözümleri de müşterilerimizle paylaşmak istiyoruz.

Özdisan hedef müşteri kitlesini nasıl belirliyor?
33 yıllık deneyime sahip olan şirketimiz iyi ürün kullanan, kaliteye önem veren firmalarla çalışmayı kendine prensip edinmiştir. Girişimci, gelişmeci, yenilikçi ve yeni ürün üretmeyi amaç edinen firmaları kendimize potansiyel müşteri olarak belirleyip onların tedarikçiliğini yapıyoruz. Bu yolla, uzun yıllardır elektronik üretim sektörüne hizmet eden firmamız, üreticiler için tüm ürünleri sağlayabilen dev bir tedarikçi olma yönünde hızla ilerlemektedir.

Türk ve dünya aydınlatma sektöründeki yeriniz ve öneminiz nedir?
Aydınlatma sektörü içerisinde tedarikçi olarak yer alıyoruz. Bizim anladığımız manada tedarikçi, müşterilerinin en iyi şekilde ürün üretebilmeleri için uygun şartlarla ve uygun fiyatlarla güvenilir ürünleri kendilerine sağlayan firmadır. Biz diğer elektronik sektörlerine onlarca yıldır bu felsefeyle hizmet etmekteyiz. Kazandığımız deneyimi ve anlayışımızı artık aydınlatma sektörüne de sunmaktayız. Getirdiğimiz komponentleri çoğunlukla Türkiye’de, bunun yanında Türk Cumhuriyetleri ve yakın komşularımızdaki müşterilerimize sunmaktayız. Son yıllarda yakın komşularımızda yaşanan siyasi ve ekonomik karışıklıklar bu bölgelerden gelen talepleri şimdilik azaltsa da karışıklıkların sona ermesinin ardından dış ülke pazarlarında da hem komponent hem aydınlatma sektörlerinde büyümeyi hedefliyoruz.

‘’İnsan gücünün girdiği noktalarda Hindistan gibi, Çin gibi düşük maliyetli iş gücümüz olmadığı için makinalaşma yoluna gitmeyi seçmemiz gerekiyor. Bu nedenle bu sektörde bir noktaya gelmek isteyen, üretim yapmak isteyen firmalar mutlaka ve mutlaka makinalaşma noktasında bir adım öne geçecekler. ‘’

Bu sayımızda dosya konumuz ‘’makinalaşma’’. Üreticilerin makinalaşma konusunda yatırım yapmalarıyla ilgili düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz?
Türkiye’de LED aydınlatma sektörüne baktığımızda büyük bir gelişme görüyoruz. Tüketicilerin bilinçlenmeye başladığı bu süreçte kalitesiz, derme çatma diyebileceğimiz çok ucuz maliyetli ürünler yapan firmaların piyasadan silineceğini ve yakın vadede yerlerini mühendislik alt yapısı bulunan, orta ve büyük çaplı firmalara bırakacağını düşünüyoruz. Aslında bu dönüşüm yavaş da olsa başlamış durumda. Firmaların, maliyetlerini düşürerek rekabetçi olabilmeleri için yüksek üretim adetlerine ulaşmaya, dolayısıyla da seri üretime ihtiyaçları olacaktır. Ülkemiz için ise bu seri üretimleri yapabilmenin tek yolu makinalaşmadan geçiyor. Aksi halde düşük iş gücü maliyetleriyle bize karşı avantajlı konumda olan Hindistan ve Çin gibi ülkelerle rekabet edebilmemiz mümkün olmayacaktır. Tabii bunlar kolay yatırımlar değil, oldukça yüksek bedeller gerektiriyor. Bu nedenle bu sektörde bir noktaya gelmek isteyen firmaların makinalaşmaya ve otomasyona ağırlık vermelerini fakat yatırım yaparken de çok dikkatli olmalarını tavsiye ediyorum.
Her şey tabii makinalaşmayla da bitmiyor. Bir armatür ürettikten sonra o armatürün teknik değerlerini analiz edebilmek için kapsamlı bir laboratuvar kurmak da gerekiyor. Eğer bunları yapar, firmaları doğru ürünlerle buluştururlarsa, inanıyorum ki üreticilerimiz sektörde bir noktaya geleceklerdir. Türkiye’yi, teknik anlamda Avrupa’ya en yakın ürün üreten ve lojistik avantaja da sahip ülke olarak düşündüğümüzde bu gücümüzü kullanarak bir zamanlar televizyon sektöründe yakaladığımız başarıya aydınlatma sektöründe de ulaşabileceğimizi düşünüyorum. Özellikle Avrupa, Rusya ve Ortadoğu bölgesinde büyük bir pazar payına sahip olabiliriz.

Bize zaman ayırdığınız ve verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederiz.
Öncelikle böyle bir dergi ile bu sektöre verdiğiniz hizmetten dolayı ben size teşekkür ederim. Biz de tabii bu sektörün içinde ürün sağlamaya çalışan bir firma olarak bu dergide sürekli ürünleri sunulan, yeni ürünlerle size destek olabilecek, yeni ürünleri getirip müşterimizle buluşturacak bir firma olmaya gayret edeceğiz. Umarım herkes sektöründe başarılı olur. Bu dergi de bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da değerini hep koruyarak devam eder.

Yorumlar

Yorum Mesajınız