Atakent’te hizmete açılan Baykuş Güzellik Merkezi, müşterilerine farklı bir ambiyans sunmak için aydınlatma tasarımını ön plana çıkardı.

Halkalı Atakent’te yapılan Baykuş Güzellik Merkezi, müşterilerine şık ve etkileyici bir ambiyansta hizmet verebilmek için aydınlatma teknolojisinin en son ürünleriyle donatıldı. Proje, çok geniş bir alana sahip olmadığından, aydınlatmalar, minimalist bir yapıda, gözü yormadan şık bir görünüm sunmayı vizyon edinerek tasarlandı. Resepsiyon, bekleme salonu, masaj odaları, cilt bakımı, epilasyon ve cryo kabin odalarında öncelik; ambiyans ve endirekt aydınlatma sağlayabilmek olduğu için sürecin başından itibaren tasarım bu hedef için kurgulandı.

Resepsiyon bölümünde asimetrik tavan hareketleri ile lineer aydınlatma profilleri kullanılırken, girişin daha ferah görünmesi için lineer LED sistemleri, duvar kâğıtları ile tamamlandı ve ışık homojen bir şekilde dağıtıldı.  

Müşterilerin sıradışı ve ferah bir atmosferde beklemeleri ve hiçbir şeyle ilgilenmeseler dahi salon şıklığıyla keyifli zamanlar geçirmesi hedeflenildi. Duvarda, niş içinde ahşap ve LED karışımı ışık perdesi oluşturarak ferah bir atmosfer oluşturuldu. Tavanlarda led profiller ile homojen ışık dağılımı sağlayarak duvar kâğıtlarının yardımıyla orta alandaki görsel materyaller ve bambu ile mekânın sıcaklığını arttırıldı.

Orta alanda bulunan saksılarda dahi LED ışığının çekiciliğini vurgulamak için sıradışı ışık oyunlarına başvuruldu.

Mekânın genel ambiyansına uyması için süpürgeliklerde, duvar panolarında ve tavan gizli ışıklarında dimlenebilen LED aydınlatma ürünleri tercih edildi. Süpürgeliklerde amber renkli LED kullanılarak ortamın biraz daha loş ve gevşetici olmasına özen gösterildi.

Cilt bakımında ışığın önemi diğer tüm mekânlardan daha fazlaydı. Fazlasıyla aydınlatılmamış hiçbir nokta kalmaması için diğer bölümlere ek olarak tavanlara raylı led spotlar ilave edildi.

Cyro kabin, projenin en soğuk mekânı olsa da kullanılan sıcak görünümlü LED ışıkları ile burası da sıcak bir hale getirildi.

Epilasyon bölümde aydınlatmanın daha fazla ve yoğun olması için LED ışıklarına ilave olarak tavanlara raylı LED spotlar ilave edildi.   

Proje Künyesi:

İşin Sahibi: Baykuş Güzellik Merkezi, Sevgi Uzun

İç Mimari Tasarım: Prodekt Proje, Cemil Ağca

Aydınlatma Tasarımı: Oktay Zor, Zorbeyler Elektronik San. Tic. Ltd. Şti.

Kullanılan ürünler: LED Profil Aydınlatma Çözümleri

Yorumlar

Yorum Mesajınız