İstanbul’un en önemli sembollerinden biri olan Galata Kulesi, 5.yy’da Bizanslılar tarafından fener olarak inşa edilmiş, daha sonra savunma kulesi olarak kullanılmıştır. Kule yeni cephe aydınlatmasıyla adeta kuruluş amacına geri dönmüş ve Haliç’i aydınlatan bir fenere dönüşmüştür.

Galata Kulesi-1 Müşteri İhtiyacı
Galata Kulesi’nin geceleri bir referans noktası olarak kendini ifade etmesine olanak sağlayabilecek, formu ve mimari özelliklerini vurgulayan, akılda kalıcı bir mimari aydınlatma tasarımı yapılması hedeflenmiştir. Kulede yapılan testlerde, teknik ve estetik açıdan en uygun ürünlerin seçilmesi amaçlanmıştır

 Doğru Aydınlatma

Bağımsız aydınlatma tasarımcısı Nergiz Arifoğlu, tasarımını şu cümlelerle anlatıyor: “Kulenin dikkat noktalarından bir tanesi, tuğla ile örülmüş büyük ve derin kemerli pencereleri olan, restoran ve önünde çepeçevre balkonu olan üstündeki cafe katıdır. Her iki katta da içerideki atmosferi ve görsel konforu bozmadan dışarıya bakışı sağlayan bir aydınlatma yapılmıştır. Kule üzerinde bulunan restoran katı ve cafe katı eski ateş tuğla rengini ortaya çıkartacak, İstanbul’un gecedeki genel silüet renklerine uyumlu, ancak farklı tonu ile diğerlerinden ayrılan kiremit tonu, günbatımı kızıllığı ve alev rengi sıcaklığında özel bir renk karışımı seçilerek aydınlatılmıştır. Kulenin balkon demirlerinin tutunduğu babaların ön alınlarında dönerek tekrarlayan küresel ışık kaynakları ile parıltı ve dairesellik etkisi attırılmıştır. Kulenin üzerinde bulunan külah, küçük ebatlı ancak yüksek güçlü Philips eW Blast Powercore armatürler ile aydınlatılarak tepede toplanma etkisi vurgulanmıştır. Külah aydınlatmasında kullanılan armatürler aynı zamanda alemi de aydınlatarak tepede parlamasını sağlamaktadır. Yüzyıllardır hikayelerde anlatılan ve günümüze kadar gelen Galata Kulesi ile Kız Kulesinin birbirine kavuşamadıkları dillere destan olmuş aşkı aydınlatma tasarımında da bir simge olarak yer aldı. Gece masalsı yeni bir görüntüsü ile yükselen kulenin külahında yer alan ve tüm İstanbul’u gözetleyen küçük pencerelerden göz kırparcasına, zaman zaman çakarak yanıp sönen ışıklar, Galata Kulesi’nin Kız Kulesi’ne bitmeyecek olan aşkının bir başka ifadesi.”

galata

galata2

 

Proje ekibi

Aydınlatma Tasarımcısı: Nergiz Arifoğlu / LIGHTSTYLE

Müşteri: İBB, İstanbul Enerji A.Ş.

Ekip

Saner Kırık, Philips Aydınlatma Satış Direktörü

İzlen Yaylalı, Philips Aydınlatma Proje Yöneticisi

Sevim Kösem, Philips Aydınlatma Specifier

 

Philips Aydınlatma Hakkında

Aydınlatma ürünleri, sistemleri ve hizmetlerinde dünya lideri Philips Aydınlatma (Euronext Amsterdam: LIGHT), iş dünyasına katma değer yaratan, zengin kullanıcı deneyimi sunan ve yaşam kalitesini artıran inovasyonları hayata geçirmektedir. Kurumlara ve tüketicilere yönelik hizmetleriyle şirket, evleri, binaları ve kentsel alanları dönüştüren Nesnelerin İnterneti teknolojileriyle aydınlatma sektörüne yön vermektedir. 2016 yılında 7,1 milyar Euro değerinde satış geliri eden Philips Aydınlatma, dünya genelinde 70’i aşkın ülkede 36.000 kişiyi istihdam etmektedir. Philips Aydınlatma ile ilgili haberlere ulaşmak için http://www.newsroom.lighting.philips.com  adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

Yorumlar

Yorum Mesajınız