“Artık avizeler ışıl ışıl görünüyor; mağaza çalışanlarımız da yeni mum biçimli lambalardan çok memnun. İleride mağazamızın her noktasında bu lambaları kullanacağız.”

Mark Fleming, Harrods Mühendislik Bölümü Teknik Müdürü

_f8o6462philips-harrods

Arkaplan

Philips MASTER LEDcandle lambalara entegre edilen yeni lotus lensler, Londra Knightsbridge’de kurulu Harrods alışveriş merkezinde bulunan Wedgwood mağazasındaki avizelerin ışıltısını geri getirdi. Halojen lambaların yerini alan mum biçimli LED lambalar, kurulu elektrik yükünü %74 azaltırken, ısı artışını ciddi miktarda düşürdü ve bakım ihtiyacını azalttı.

_f8o6443philips-harrods-1Wedgwood, lüks ev ve yaşam tarzı ürünleriyle dünya çapında tanınan bir markadır. Harrods’da yer alan Wedgwood mağazası avizelerle aydınlatılıyor, ki bu avizeler aynı zamanda şirketin aydınlatma ürünleri yelpazesinin de parçası. Dolayısıyla söz konusu avizelerin bir yandan mağazada iyi aydınlatma sağlarken, diğer yandan müşterilere çekici görünmesi şart.

Çözüm; “Wedgwood mağazası açıldığında avizelere 15W’lik halojen mum biçimli lambalar takılmıştı” diyor Harrods Mühendislik Bölümü Teknik Müdürü Mark Fleming, ve ekliyor: “Bu lambalar istediğimiz görsel etkiyi yaratsa da, ciddi bir ısı artışına yol açıyordu ve klimalar sıcaklığı uygun düzeye indirmekte zorlanıyordu. Halojen lambalar yapı itibariyle verimsiz olduğundan, enerji kaybı da söz konusu oluyordu.”

İlk başta 208 halojen lambanın yerine standart mum biçimli LED lambalar yerleştirildi, ama bunlar da halojen ışık kaynaklarının sağladığı ışıltılı görünümü yaratmayı başaramadı. Bunun üzerine Philips, Harrods’a, akrilik ‘lotus’ lensi sayesinde ışıl ışıl bir görünüm sağlayan yeni MASTER LEDcandle ürününü tanıttı.

Mark Fleming, “Artık avizeler ışıl ışıl görünüyor; mağaza çalışanlarımız da yeni mum biçimli lambalardan çok memnun. İleride mağazamızın her noktasında bu lambaları kullanacağız” diyor. 15W’lik mum biçimli halojen lambaların yerine 4W MASTER LEDcandle lambaları kullanan Harrods, sadece elektrik yükünü düşürmek suretiyle enerji tasarruf etmekle kalmadı, aynı zamanda yüksek ısı artışının ortadan kalkması nedeniyle klimaların enerji tüketimini de düşürdü. Dahası, 20.000 saat ömrü bulunan MASTER LEDcandle lambalar lamba değiştirme sıklığını azaltarak bakım masraflarını aşağıya çekiyor.

basliksiz-1

_f8o6485philips-harrods-2

basliksiz-2

Yorumlar

Yorum Mesajınız