Ülkemizde ilk havacılık çalışmaları, 1912 yılında, Sefaköy’de başlamış ve 1925 yılında kurulan ve daha sonraki yıllarda Türk Hava Kurumu adını alan Türk Tayyare Cemiyeti ile Türk Sivil Havacılığının kurumsal temelleri atılmıştır.

18 Kasım 2005 tarihine kadar Ulaştırma Bakanlığının Ana Hizmet Birimi olan Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, bu tarihte özerk hale gelmiş ve şu anki yönetim yapısına ulaşmıştır. Bugün ülkemizdeki tüm havalimanları Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’ne bağlı DHMİ ve DHMİ tarafından ihale usulü ile yetkilendirilen TAV havalimanı işletmeleri tarafından işletilmektedir. (5 adet havaalanı dışında)

Tav Havalimanı İşletmelerinin “Amiral Gemimiz” olarak nitelendirdikleri Avrupa’nın en büyük beşinci, dünyanın en büyük on yedinci havalimanı olma özelliği taşıyan, İstanbul Atatürk Havalimanı aydınlatması ile Mayıs 2012’de başlayan ve ardından Ankara Esenboğa Havalimanı, İzmir Adnan Menderes Havalimanı, Gaziantep Havaalanı, Van Ferit Melen Havaalanı, Antalya Havalimanı ile halen devam eden Niki Elektronik aydınlatma projeleri,  verilen kaliteli hizmet, kaliteli ürün ve  yaratılan güvenin bir sonucu olarak kabul edilebilir. TAV Havalimanları işletmeleri ile çıkılan bu yolda Niki Elektronik TAV Havalimanı işletmeleri tarafından çözüm ortağı olarak kabul edilmektedir.

Diğer taraftan DHMİ tarafından işletilen havalimanlarında; ilk olarak Gaziantep Havalimanı çevre ve yol aydınlatmaları, lojman çevre aydınlatmaları, ışıklı yönlendirme panoları LED’li aydınlatma uygulamaları yapılmış ve oluşturulan güven çerçevesinde;  yeni projelerde çalışmak üzere prensipte anlaşmaya varılmıştır. Van Ferit Melen Havaalanı’nda çevre aydınlatmaları LED dönüşüm projesi kademeli olarak uygulamaya alınmış ve devam eden projelerde birlikte çalışmak üzere devam edilmektedir.  Antalya Havalimanı’nda çevre aydınlatmalarında 75W Niki Cadde ve Yol Aydınlatma armatürleri kullanılmış, 240W ve 50W projektörler ile de terminal iç aydınlatma LED dönüşüm çalışmaları başlatılmıştır. Tüm Havalimanı projelerinde olduğu gibi Antalya Havalimanı’nda da atılan sağlam temeller üzerinde;  Niki kalite ve hizmet anlayışı maksimum seviyede tutulmak sureti ve müşteri memnuniyeti ve  %80’lere varan tasarruf avantajı ile Niki Elektronik markasının yükselişine imkan sağlamaktadır.

DSCF1789  


TAV Ankara Esenboğa Havalimanı (Fotğraf Yazısı)

Ankara Esenboğa Havalimanı’nda 227.95kw tüketilen aydınlatma enerji miktarı Niki Elektronik led aydınlatma armatürleri ile 66.48kw’a indirilerek %70 (161.47kw) tasarruf imkanı sunulmuştur. 1000watt karşılığı 200watt’lık, 400watt karşılığı 110watt’lık, 250 watt karşılığı 50 watt’lık Niki armatürler ile uzun ömür min.bakım maliyeti ve enerji tasarrufu imkanları sunulmuştur.

TAV İstanbul Atatürk Havalimanı   (Fotoğraf Yazısı)

Atatürk Havalimanı’nda taksi yolu ( yol aydınlatması), çevre aydınlatması (projektör), iç aydınlatma ve en önemlisi Apron aydınlatmaları ile  (ledli Apron aydınlatması dünyada ilk defa Niki Elektronik tarafından yapılmıştır) Tav Havalimanları İşletmeleri’nde katma değer yaratılmıştır.

TAV İzmir Adnan Menderes Havalimanı (Fotoğraf Yazısı)

İzmir Adnan Menderes Havalimanı’nda yüksek tavan armatürü olarak bulunan 1000watt’lık metal halide lambalara karşılık 300watt’lık Niki Elektronik armatürler ile istenen lüx değerlerine ulaşılmış ve %70 tasarruf sağlanmıştır.

DHMİ Gaziantep Havalimanı  (Fotoğraf Yazısı)

Gaziantep Havalimanı apron aydınlatmasında 1000watt sodyum buharlı armatürlerin birebir karşılığı 200watt Niki Elektronik armatürler kullanılmıştır. (Dünyada ve Türkiye’de ledli apron aydınlatma da ilk olma özelliği yinelenmiştir. ) Havalimanı yol aydınlatmaları için 40 watt ve 65 watt’lık Niki armatürler ile DHMİ yetkililerinin arzu ettikleri lüx değerleri sağlanarak maksimum enerji ve bakım-onarım tasarrufu imkanı sunulmuştur.

Untitled-4

Yorumlar

Yorum Mesajınız