Geçtiğimiz pazar dünyanın en çok izlenen spor organizasyonlarından biri olan  Super Bowl (Amerikan Futbol Sampiyonası) Seahawks ve Patriots arasında gerçekleştirilen büyük maç ilk defa LED aydınlatması ile oynandı.

Super Bowl her sene hiç süphesiz espirili reklamları, atıştırmalık yiyecekleri ve gösterişli sahne gösterilerini müthiş bir sunumla bir araya getiriyor. Bu sene Super Bowl XLIX’da ek olarak yenilik verimliliği yüksek LED armatürler yer aldı

Oyun tarihinde ilk defa NFC ve AFC tamamen LED armatürler ile aydınlatılmış bir stadyumda kapışma gerçekleştirdi. Yeni Cree Led armatürleri Arizona eyalatinde yer alan Phoenix Üniversitesi Stadyumunda Ephesus Light tarafından kuruldu. Gerçekleştirilen LED aydınlatma ile stadyum ışık tüketimi 1.24 milyon watt’dan 310.00 watt’a indirildi; böylelikle %75 oranında enerji tasarrufu sağlandı.

Ephesus ekibinin yaptığı açıklamalara göre kullandıkları armatürler daha parlak, daha homojen bir aydınlatma sağlıyor.Ek olarak daha parlak ışık demek kameramanların hareketleri yakalamak için daha rahat cekim yapmalarını sağlamak ve de kamera merceklerini açmalarını gerektirmeyen  bir ışık demektir.

Dikkate alınacak başka önemli bir nokta ise metal lambalar ısınması için yaklaşık 20 dakika gerektirirken, yeni kullanılan LED armatürlerin anında açılabilir olması büyük avantaj sağlıyor. Bu ısınma süresi 2013’de gerçekleştirilen Super Bowl XLVII’de sırasında orta oyunda aydınlatma kesintisine ve uzun bir gecikmeye sebep olmuştu.

Yorumlar

Yorum Mesajınız