195931Hindistan Hükümeti, akkor lambanın yarı fiyatına LED ampüle teşvik sağlıyor.

Hindistan Hükümeti, şehirdeki ofislerde akkor lamba ve florasan yerine LED önerdiğini açıkladı.

Hükümetin yaptığı çalışmalara ve tahminlerine göre LED aydınlatma yaklaşık 347.000 kilowatt elektrik tasarrufu sağlıyor (yaklaşık olarak ülkenin üretim kapasitesinin %13’ü). Dünya Bankası istatistik verilerine göre 300 milyon Hintli hala daha elektriksiz yaşam sürüyor.

Hindistan enerji bakanı Piyush Goyal; ülke genelinde planladıkları LED projesiyle yılda 8 miyar dolar elektrik tasarrufu sağlayabileceklerini öngördü. Bunun da elektriksiz yaşam süren 50 milyon kişiye tedarik oluşturacağını belirtti. Fosil yakıt, kömür ve doğalgaz kullanan ülkeler için; uluslararası taahhütleri yerine getirmek, karbon emisyonlarını azaltmak adına enerji tasarrufu sağlamak önemlidir.

Hükümet, LED ampüllerin kullanımını teşvik etmek amacıyla ayrı bir uygulama başlattı. Normal şartlarda 500 rupi olarak satışa sunulan LED ampül fiyatı; akkor ve floresan ampül fiyatlarının yarı fiyatına indirilerek 10 rupi (yaklaşık 0.16$ )olarak değiştirildi. Projenin sorumlu ise; Bakanlığa bağlı, Enerji Verimliliği Departmanı Genel Müdürü Saurabh Kumar…

Ancak hükümet  LED ampül fiyatını azaltmak adına sübvansiyon vermedi.  Buradaki amaç elektrik firmalarını kilit durumda bırakmak. Hint elektrik firmaları belirli müşterilerine elektrik satışında indirim sağlayabiliyor. Artık bu durumun yerine müşterilerini LED kullanımına geçmeleri için teşvik edecek ve de elektrik tüketimi azalacak. Bunun yanı sıra  yapılan elektrik satışındaki indirim de azalmış olacak.

Haberin orjinal linki; http://www.lednews.org/indian-government-led-lamp-by-half-price-incandescent/

Yorumlar

Yorum Mesajınız