b1692_studiomajoand3more_r

İlk olarak Üsküdar Meydanı’nda iskelenin karşısına konumlanan Sultan III. Ahmet Çeşmesi, 1728 yılında boğazdan gelip geçen yolcuların ihtiyaçlarını görmesi amacıyla, deniz kenarına inşa edilmiş; Topkapı Sarayı kapısı karşısındaki bugünkü yerine ise meydan düzenleme çalışmaları sırasında taşınmıştır.

Som mermerden olan III. Ahmet Çeşmesi’nin, III. Ahmet ve Sadrazam Nevşehirli Damat İbrahim Paşa’nın birlikte hazırladıkları kitabesi; III. Ahmet’in celi sülüsüyle yazılmış, çeşmenin üzerindeki beyitler dönemin ünlü şairlerinden Nedim, Şakir ve Rahmi tarafından kaleme alınmıştır. S ve C kıvrımların ve bezemelerin bir hayli güçlü olduğu çeşmede, çokgen gövde belli bir yükseklikten sonra kare prizmaya dönüşmekte; çeşmenin çokgen prizma gövdesindeki nişlerin üzerindeki rozetler, çeşmeye farklı bir hava katmaktadır. Çeşmenin Cephe tasarımında kullanılmış vazolardaki lale, gül ve krizantem işlemeler, çeşmedeki sanatsal işçiliğin güzel örnekleri arasında gösterilebilir. Ayrıca; mukarnas, sivri kemer ve palmet gibi çeşmenin diğer mimari güzellikleri çeşmeye göz alıcı bir estetik katmıştır.b1746_studiomajoand7more_rr_layer_r

İstanbul’un en güzel çeşmelerinden biri olan III. Ahmet Çeşmesi’nin aydınlatması, İtalyan Ticaret Merkezi’nin (ICE) sponsorluğunda İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne hediye edilen bir proje olmuştur. ICE’niniGuzzini ile işbirliği ile üstlendiği bu projede aydınlatma projesi StudioAssociatodiArchitecturaAnnunziata& Terzi’nin ortağı Corrado Terzi tarafından yapılmış; danışmanlık ve uygulama hizmetleri Tepta Aydınlatma tarafından verilmiştir.

b1697_studiomajoand3more_layer_r

Çeşmede kullanılan tüm aydınlatma armatürleri iGuzzini olup, standart ürünler dışında iGuzzini’nin özel tasarım mamulleri de kullanılmıştır. Dış cephesinin aydınlatılmasında çeşmenin etrafında toplam 8 adet totem şeklindeki bloklar kullanılmıştır. Her bir totemin içinde iGuzzini markasının Woody spotları, standart dışı olarak 2’şer adet 70W ve 1’er adet 35W Metal Halide ampuller ile kullanılmış ve eliptik lenslerle donatılmıştır. Yapının dört köşesindeki çeşmelerin aydınlatılmasında ise, her çeşmenin iki köşesinde olmak üzere toplam 8 adet iGuzzini – RGB LED’liWoody armatürler kullanılmıştır. İstendiği zaman sabit bir renge ayarlanabildiği gibi isteğe göre renkler arasında senkronize geçişler de yapılabilmektedir.

Tarihi dokuya zarar vereceği düşüncesiyle; çatıdaki toplam 5 adet kubbenin aydınlatması, çeşmenin etrafındaki mevcut yol aydınlatma direklerinden ikisine monte edilen ikişer iGuzzini – iPro 70W Metal Halide ampullü projektörler ve odaklanmayı sağlayan vizörler eşliğinde sağlanmıştır. Bütün bu montaj sırasında vida yerine özel kimyasal yapıştırıcılar kullanılmıştır. Yine çevredeki mevcut 3 yol aydınlatma direğinin tepesindeki orijinal aydınlatma kafaları çıkartılarak toplamda 7 adet iGuzzini–Lavinia 150W Metal Halide ampullü armatür yerleştirilmiştir.

basliksiz-1

 

Yorumlar

Yorum Mesajınız