Istanbul_Light_7993929433İstanbulLight Aydınlatma Fuarı, 2.5 milyar doları bulan sektörün rekabet gücünü artıracak etkinliklerle kapılarını açtı.
UBM EMEA Türkiye Operasyonlarında Sorumlu Başkanı Haluk Balcı, ADİD ( Aydınlatma Gereçleri İmalatçıları Derneği) Başkanı Fahir Gök ve ATMK ( Aydınlatma Türk Milli Komitesi) Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Rengin Ünver’in katıldığı açılışta sektörün önde gelen isimleri hazır bulundu.
9’uncu kez aydınlatma sektörünü bir araya getiren Uluslararası İstanbulLight Aydınlatma Teknolojileri Fuarı, dünya metropollerinin ışık tasarımlarını yapan ünlü isimlerin de ağırlanacağı Designers With Light Forum’a da ev sahipliği yapıyor.

Uluslararası İstanbulLight Fuarı, bu yıl Doğu Avrupa, Balkanlar ve ORtadoğu bölgesi başta olmak üzere dış pazarlarda sekötrün önünü açacak, yeni pazarlar ve iş bağlantıları oluşturacak etkinliklere imza attı. Avrupa’nın aydınlatma teknolojileri alanında üretim üssü olmaya aday olan Türk aydınlatmacılarının önünü açmak amacıyla İstanbulLight, bu yıl yurtdışı ziyaretçi ve katılımcı ülkelerin sayısını arttırdı. Özellikle endüstriyel, mimari, perakende ve şehir aydınlatma çözümleri kapsamında özgün bir konsept oluşturmayı amaçlayan fuarda, aydınlatma sektörünün öncü firma ve kurumları yeni projelerini görücüye çıkardılarç
YILLIK 500 MİLYON DOLAR TASARRUF YAPILACAK

Aydınlatma Gereçleri İmatalatçıları Derneği (AGİD) Başkanı Fahir Gök, 5 yıl içinde Türkiye’nin tüm şehirlerinde yer alan 6.5 milyon sokak lambasının değiştirilerek yüzde 40 tasarruflu LED aydınlatma sistemine geçeceğini, bunun da Çin başta olmak üzere tüm dünyada ki led üreticilerinin iştahını artırdığını söyledi. Gök, sokak lambalarının yıllık maliyetinin 1.1 milyar TL olduğunu belirterek, “Bunların LED ampullerle değiştirilmesiyle yıllık yaklaşık 500 milyon dolar civarında tasarruf sağlayacak. Sokak lambalarının yenilenme bütçesi yaklaşık 2 milyar $ civarında olacak. Tüm kamu kurumlarının, cami ve müzelerin de LED teknolojisine geçirilmesi programa alındı. Bunlarla birlikte yaklaşık 5 milyar dolarlık bir bütçe ayrılacak. Aydınlatma sektörünün toplam pazarının 2,5 milyar $ olduğu düşünüldüğünde bu proje sektör için çok büyük bir pazar açıyor” diye konuştu.

RAKAMLAR İLE AYDINLATMA SEKTÖRÜ

2.5 Milyar USD Ciro

2000’den fazla firma

100’den fazla ülkeye, 286 milyon USD ihracat

60.000 kişiye istihdam

Yorumlar

Yorum Mesajınız