Istanbul Sapphire@Murat Germen01

Istanbul Sapphire@Emre Dorter03

istanbul_sapphire_1Dünyanın diğer metropollerinde olduğu gibi, son yirmi yılda artan otomobil kullanımına da bağlı olarak, kentin kırsal bölümlerinde gelişen lüks kapalı siteler yerine, son zamanlarda kent merkezine geri dönüşü destekleyen büyük konut yatırımları yapılmakta; karma kompleksler, yüksek kuleler inşa edilmekte ya da endüstriyel yapılar şık evlere, tasarım loft konutlara, özgün kullanım mekanlarına dönüştürülmektedir. Kentin “iş yönetimi” merkezi Büyükdere Caddesi’nde yükselen,  bir konut, alışveriş ve eğlence merkezi projesi olan İstanbul Sapphire, çevresindeki yüksek yapılanmaya uyumlu, İstanbul’un Maslak bölgesindeki en yüksek binadır. 10 katı zemin altı olmak üzere 61 katlı olup 30 metre antenle 261m yüksekliği, ekolojik özellikleri ve tasarımının estetiği nedeniyle, İstanbul’un her yerinden görülen ve tanınan bir bina olmuştur. Bina otopark, alışveriş merkezi ve konut içerecek şekilde tasarlanmıştır. Zemin altında yeralan 10 bodrum katının 6sı otopark, zemin altı ilk 4 kat ise ise alışveriş merkezi ve hipermarket için kullanılmıştır. Bina taşıyıcı sistemi betonarme ve çelik olarak tasarlanmıştır. Bodrum katlar ve alışveriş merkezi katları betonarme olarak planlanmış, dış cephe ve devamı niteliğindeki alışveriş merkezi çatı örtüsü çelik konstrüksiyondur. Bina içindeki düşey sirkülasyonda, 8 adedi yüksek hızlı olmak üzere, toplam 14 adet asansör, 13 adet yürüyen merdiven ve  8 adet yürüyen yol bulunmaktadır. 

Bina, dışarıdan bakıldığında yukarıya doğru hafifçe incelmektedir. Dördüncü kattan itibaren aşağı doğru genişleyerek, binanın yüzeyini kaplayan cam örtü yumuşak bir kıvrımla, yatay olarak binanın eteği şeklinde uzayarak cafe, bar, restorant ve dükkanların yer aldığı alanın üzerini, saçağa dönüşerek örtmektedir. Doğal ışıktan maksimum yararlanılan bu alan, çok katmanlı, hareketli, havaalanı yolcu salonlarında olduğu gibi tek bir büyük mekan olarak algılanmaktadır. Binanın konut kısımlarında 120 m2’den 1100 m2’ye kadar değişen, birbirinden farklı büyüklükte 177 adet konut yer almaktadır. Residans kısmında 4 konut zonu bulunmakta ve bu zonlar da kendi içerisinde her 3 katta bir gökyüzü bahçesi oluşturmaktadır. Zonlar arasında konumlanan katlarda konut kullanıcıları için çeşitli rekreasyon alanları düşünülmüştür.

Istanbul Sapphire@Thomas Mayer03

Konut sahipleri kendilerine hizmet veren  970 metrekarelik Lounge’da küçük toplantıların yanısıra özel davetler yapılabilmektedir. Diğer bir ortak alanda  1100 m2lik golf antrenman sahasında Boğaz manzarasına karşı golf oynamanın ayrıcalığını sunulmaktadır. Bunların yanında binanın son katında yer alan cafe 225 m yükseklikte tüm İstanbul’a hakim manzaralı konumu ile ilgi odağı ve seyir terasıyla tüm kentlilinin, kamunun erişimine açıktır. Bina cephesi birbirinden bağımsız iki kabuktan oluşmakta; iç mekanlar, dışta oluşturulan kabuk yardımı ile olumsuz meteorolojik koşullardan ve sesten korunmaktadır. Bu şeffaf kabuk aynı zamanda iç mekan-dış atmosfer arasında tampon bölge oluşturmakta, yapı fiziği çözümlerini pozitif yönde etkilemektedir.  Menfezler ve teknik donanımla sağlanan doğal havalandırma sayesinde “nefes alan bina”, iklimlendirme için daha az enerji tüketmektedir. Ayrıca dış cephe ve iç cepheler arasında çeşitli iklimlendirme alanları düzenlenmekte, bu tampon bölümlerde ayrıca binanın işletim destek sistemleri ve mekanik sistemler bulunmaktadır. Çevre dostu sistemlerin kullanılmasıyla enerji tüketimi kontrol edilirken, her 3 katta iklimlendirme alanı olarak düzenlenen yeşil alanlar, yüksek kotta bulunan oturumlarla da doğal ve sıcak bir atmosfer sağlamakta; en yüksek katlarda dahi bahçeli ev ölçeğini ve hissini korumaktadır. Böylelikle, yüksek bir yapıda yaşamanın ayrıcalığına ek olarak, pencereleri açılabilen bahçeli bir konutta yaşamanın estetiği ve konforu elde edilmiştir. Çağdaş teknoloji ürünü kule, geniş bir İstanbul manzarasına hakim olmanın ötesinde, zarif ve şeffaf bir yapı olarak kendisi de kentin görünümünde yerini almıştır.

Rezidans daire duvar rengine göre seçilen armatürler mekanda daha geniş bir algı sağladı. Armatürler IP korumalı olacak şekilde tasarlanıp temin edildi. Seyir Terasında yer alan tüm armatürle, mekanı elegant kılmak adına altın rengine boyandı. Armatür yerleşimleri, çarşı ve giyim bölümünde ziyaretçilerin algılarını kuvvetlendirmek amacıyla downlight’lara ek olarak Sibant bant tipi armatürlerle gizli aydınlatma uygulaması ile desteklendi. Fastfood  katında mimariye uyum sağlaması adına, tavanda kullanılan her bir metal halindeki aplik armatürler için ayrı montaj aparatları tasarlandı.

Istanbul Sapphire@Helene Binet01

Istanbul Sapphire@Helene Binet02

Istanbul Sapphire@Thomas Mayer02   Istanbul Sapphire@Emre Dorter04

Untitled-1

Yorumlar

Yorum Mesajınız