Yaşar Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Bölümü öğrencileri, atıklardan tasarladıkları aydınlatma projesiyle 2. İstanbul Tasarım Bienali’nde yer alacak.

Türkiye’de yıllık 25,8 milyon ton, İzmir’de ise 1,6 milyon ton katı atık toplanıyor. Katı atıklardan kaynaklanan çevre problemleri ise çağımızın çözmesi gereken en önemli problemlerden biri. Bu problemi sanata dönüştürmeyi başaran Yaşar Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Bölümü öğrencilerinin, katı atıklardan yaptıkları tasarımları 1 Kasım – 14 Aralık 2014 tarihleri arasında 2. İstanbul Tasarım Bienali’nde görmek mümkün. 

Çöpten yaptıklarıyla dünyaya çevre mesajı

Yaşar Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Endüstriyel Tasarım Bölümü Temel Tasarım dersi kapsamında tasarlanan projelerde, kredi kartları, halat, su şişesi kapakları, konserve kutuları, sigara paketleri, çakmak, çöp torbası ve kuş kafesi gibi malzemeler kullanılıyor.

Katı atıkların %09’ı geri dönüşebilir

Yrd. Doç. Dr. Fatma Esen Taylor, “Son yıllarda katı atıklardan kaynaklanan problemler, en önemli çevre sorunlarından biri haline geldi. Ancak bu katı atıkların yüzde 90’ını geri dönüşümle tekrar kullanmamız mümkün. Bu projede, aydınlatma elemanı tasarımlarında katı atıkları kullanarak hem atıkların azalmasına, hem de doğal kaynakların korumasına çözümler üretmeyi amaçladık. Her proje, bireylere, küresel ısınma ile zarar gören doğal hayat ve azalan kaynaklara daha dikkatli yaklaşmaları konusunda hatırlatmalar yapıyor. Öğrencilerimiz tarafından her yıl geliştirilen projelerle, geri dönüşüme destek vermeyi de hedefledik” dedi.

Türkiyenin katı atık rakalmarı

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından hazırlanan“Belediyelerin katı atık istatistiklerine” göre;

-Türkiye’de günde kişi başına düşen atık miktarı 1,12 kilogram. Bunun yüzde 20’sini ambalaj atıkları oluşturuyor. Belediyelerce, ülke genelinde, yıllık toplam 25,8 milyon ton atık toplanıyor.

-İzmir’de yılda toplanan atık miktarı 1 milyon 613 bin 168 ton. Kişi başına düşen günlük atık üretimi ise 1,20 kilogram.

-İstanbul’da yılda toplanan atık miktarı 5 milyon 670 bin 824 ton. Kişi başına düşen günlük atık üretimi ise 1,13 kilogram.

-Ankara’da yılda toplanan atık miktarı ise 1 milyon 880 bin 527 ton. Kişi başına düşen günlük atık üretimi ise 1,06 kilogram.

-Türkiye’de kişi başına düşen günlük atık üretiminde Muğla 2,12 kilogramla birinci sıradayken Hakkari ise 0,46 kilogramla son sırada yer alıyor.

Kaynak; Eğitim Ajansı

Yorumlar

Yorum Mesajınız