CF196776_1rev

Makomim ekibi uygulamalarında mekansal ihtiyaçları, malzeme, detay ve işçilik kalitesi ile birer haz aracına dönüştürme çabası içindedir. Çözümlerde hedeflenen konfor, sağlam alt yapı ve imalatla kurgulanırken, kullanımda gereksiz kalabalık ve fazlalıklardan arınma firmanın tasarım dilini oluşturmaktadır.

Bina 1950 yılında Merkez Bankası binası olarak açılan bir yarışma projesi. Yarışmayı kazanan Orhan Bolak, Doğan Tekeli ve Ergun Unaran ekibi. Projeyi özel kılan şey, dönemin mimarisinde hakim olan milli mimarlık arayışından sıyrılıp, çağdaş, modernist, taş yüzeylerine rağmen hafif betonarme çözümüyle ferah ve aydınlık mekanlar yaratarak, ağırbaşlı ama genç bir mimarlık yaratabilme başarısıdır.

Otelin mimarisi, 1950’li yıllarda ulusal yarışmayla tasarım kalitesi tescillenen özgün, modernist kabuk; mekânsal kurgusu zedelenmeden, orijinalitesi gözetilerek, yeni fonksiyonuna kavuşturuldu. Projenin çıkış noktası Merkez Bankası binası’nın otel olarak restorasyon ve renovasyunudur. Binanın orijinal çizimlerinden yola çıkarak günümüze kalamamış detayları tekrar canlandırıldı ve yeni yapılan tefrişlerde ilham kaynağı olarak kullanıldı. Otelin tüm sabit ve hareketli mobilyaları bu binanın geçmişinden ve kimliğinden gelen ip uçlarıyla beslenerek özel olarak tasarlandı. Projede kullanılan armatürler, özel tasarım armatür ve LED ışık bantları, mevcut binada fonksiyonu değiştirirken, alan limitleri karşılaşılan zorluklardır.

Projenin teknik çizimi ile ilgili tüm projelendirme ve detaylar (Armatür tasarımları dahil) Makomim e aittir. Kullanıcı kimliği olarak, beyaz yakalılar model olarak seçilirken, bu profilin yüksek beklentileri, alışkanlıkları, muzırlıkları gözetilerek kalite hissi veren, bakımı ve hijyeni kolay sağlanan, konfor arttıran, çağdaş malzeme ve işçilikler kullanıldı. İş dünyası ve sosyal hayatla nispeten limitli olan bu kullanıcı profili, otelin limitli konaklama olanaklarından yararlanırken, sosyal hayatta da bu profilin vitrini olma özelliğiyle İzmirli kullanıcıların yoğun ihtiyacını hissettikleri bir ilgi odağı olacaktır.

Untitled-21

Untitled-16

Untitled-17

Untitled-18

Untitled-19

Untitled-20

Yorumlar

Yorum Mesajınız