KIB-TEK’in enerji verimliliği alanında projelendirdiği, sokak aydınlatma lambalarının LED lambalarla değiştirilmesi projesinde sonuçlanan ihale gereği firmalarla imzalar atıldı. KIB-TEK’ten yapılan açıklama şöyle:

 

“Bakanlar Kurulu’nda kararlaştırılan enerji yol haritası hedeflerine bağlı olarak, Kıb-Tek’in enerji verimliliği alanında projelendirdiği; mevcut cıva buharlı yüksek enerji tüketen sokak aydınlatma lambalarının, enerji verimliliği yüksek LED lambalarla değiştirilmesi projesinde ikinci ihale de sonuçlandırıldı. İhaleyi, Türkiye’de sektörün önde gelen firmalarından Aysan ile KKTC’de faaliyet sürdüren Sinsan Teknik ortaklığı kazandı.

KKTC’nin, Lefkoşa dışında kalan tüm yerleşim bölgelerindeki sokak aydınlatma lambalarının değişimi amacıyla çıkılan ihale kapsamında; 45 bin adet LED armatür için 4 milyon 441 bin € bedel ile en düşük teklifi veren firma yetkilileri ile Kıb-Tek arasında sözleşme imzalandı.

İmzalanan sözleşmeye göre; imza tarihinden itibaren 60 gün içinde mevcut lambaların LED armatürlerle değişimine başlanmış olacak. Aylık 5 bin adet cıva buharlı lambanın LED armatürlerle değiştirileceği proje, 11 ayda tamamlanacak. Kıb-Tek, proje bedeli olan 4 milyon 441 bin €’nun ödemesine, on ikinci ayın sonunda başlayıp 36 aylık eşit taksitte tamamlayacak.

Öte yandan, sadece Lefkoşa bölgesi sokak lambalarının değişimi için ihtiyaç duyulan 10 bin adetlik LED armatür için daha önce sonuçlandırılan ilk ihale kapsamında armatür değişimleri devam etmektedir. İhalede 1 milyon 295 bin € bedel ile en düşük teklifi veren Vestel – Çeliksan Konsorsiyumu’nun sürdürdüğü çalışmayı 4 ay sürede tamamlaması öngörülmektedir.

Projenin bir bütün olarak tamamlanması ile birlikte KKTC, sokak aydınlatmalarının tamamı LED armatürlerle gerçekleştirilen ilk ve tek ülke olacak. 2014 yılında sokak aydınlatma maliyeti olarak tüketicilerden yaklaşık 18 milyon TL tahsil edilmişti. Enerji verimliliği yolu ile tasarruf edilecek yıllık miktarın 15 milyon TL civarında olması ve tüketici faturalarında bu alanda önemli bir rahatlama sağlanması hedeflenmektedir.

Kamu oyuna saygı ile duyurulur.”

resize

Yorumlar

Yorum Mesajınız