7554319-1336x752İzlanda polisi, ülkeyi ziyaret eden turistlere araba kullanırken Kuzey Işıkları’na bakmamaları uyarısında bulundu. İzlanda’nın güneyindeki emniyet yetkilileri, alkollü araba kullandıkları şüphesiyle bu hafta iki aracı durdurduklarını açıkladı. İzlanda basını, her iki trafik kontrolünde de tamamen alkollü olmadıkları anlaşılan turistlerin iyonosferde ini’ yazdı. İlk vakada, havaalanı yolunda bir aracın şeritler arasında yalpaladığını belirleyen polis, sürücünün Kuzey Işıkları’ndan ‘gözünü alamadığını’ söylediğini anlattı. Polis, sürücüye aracını park etmesi tavsiyesinde bulunurken, İzlandalı yetkililer turistlerin doğal güzellikleri fotoğraflamak isterken kazalara neden olmasından şikayet ediyor. Yetkililer, yollara fotoğraf duraklarının yerleştirilmesinin sorunu çözebileceğini düşünüyor.

lets-go-kuzey-isiklari-3-825x600

Kuzey Işıkları;

Kutup ışıkları ya da Kutup aurorası, Kutup bölgelerinde gökyüzünde görülen, yeryüzünün manyetik alanı ile Güneş’ten gelen yüklü parçacıkların etkileşimi sonucu ortaya çıkan doğal ışımalardır. Kuzey enlemlerde bu etki Aurora Borealis ya da kuzey ışıkları olarak adlandırılır. Bu ışımalar, genellikle geceleri gözlemlenir, ağırlıklı olarak iyonosferde meydana gelir. Bu olgu yaygın olarak 60 ve 72 derece kuzey ve güney enlemleri arasında görünür, bu da arktik ve antarktik kutup dairelerinin içine düşer. Aurora borealis’in görünme olasılığı, kuzey manyetik kutbuna yaklaştıkça artar. Manyetik kutbun yakınlarında oluşan auroralar tam 90 derece, ancak uzaktan kuzey ufkunu yeşilimsi bir parlaklıkla, bazen de güneş alışılmamış bir yönden doğuyormuş gibi soluk bir kırmızıyla aydınlatırlar. Aurora borealis sıklıkla gündönümlerinde oluşur. Güney enlemlerindeki oluşum, Aurora Australis (güney kutup ışıkları), benzer özelliklere sahiptir. Ancak Antarktika’da, Güney Amerika’da ve Avustralya’da daha yüksek enlemlerden görülebilir. Auroralar bütün yeryüzünden ve diğer gezegenlerde de gözlemlenebilir. Daha uzun süreli karanlık ve manyetik alan dolayısıyla, kutuplara yakınlaştıkça daha çok görünür olurlar.

Nature_Aurora_Borealis_Northern_Lights_Night_Green_Trees_Stars_Lake_Snow_Winter_55393

 

EIELSON AIR FORCE BASE, Alaska -- The Aurora Borealis, or Northern Lights, shines above Bear Lake here Jan. 18. The lights are the result of solar particles colliding with gases in Earth's atmosphere. Early Eskimos and Indians believed different legends about the Northern Lights, such as they were the souls of animals dancing in the sky or the souls of fallen enemies trying to rise again.  (U.S. Air Force photo by Senior Airman Joshua Strang)

 

Yorumlar

Yorum Mesajınız