Photo5

Amerikan asıllı Kanadalı mimar Frank Gehry tarafından tasarlanan ve Paris’te bulunan Louis Vuitton Vakfı’nın yeni cam binası, çeşitli sergiler, koleksiyonlar ve konserlere ev sahipliği yapıyor.

1989 yılında mimarlık dünyasının Nobel’i sayılan Prizker ödülünü kazanmış Frank Gehry‘nin en son ve ustalık projesi sayılan Fondation Louis Vuitton’un temelleri 2006 yılında atılmıştır. Louis Vuitton’un CEO’su Bernard Arnault, Gehry ve Delanoë,’nin çabalarıyla hayata geçen proje bugün Paris’in en çok ilgi çeken yapısı olma özelliğini taşıyor. 1860 senesinde 3. Napoléon’un düzenlettiği “Le Jardin d’Acclimatation(İklim Bahçesi)”’un bir bölümüne inşa edilen müze, üzerinde bulunduğu arazi belediyeden 55 seneliğine kiralanmış. 12 cam yelken şeklinde tasarlanan müze yaklaşık olarak 13500m²’lik bir alana inşa edilmiş. Yapımı yaklaşık 8 sene süren müze estetik olarak sınırları zorlayıcı olmasının yanında aynı zamanda doğaya dost bir bina. Her detayında bir fonksiyonu olan müzenin dış cephesi yağmur sularını biriktirip binanın temizlenmesi ve süs havuzlarının doldurulması için planlanmış.

L’Observatoire International’ın üstlendiği aydınlatma tasarımında, binanın formu ve mekana en uygun tasarımı gerçekleştirdi. Kısıla bilir LED armatürlerin sürdürülebilirliği için yoğun çaba harcandı.  Galeriler ve çeşitli kamusal alanlarda aydınlatma mükemmel yorumlanırken enerji verimliliği de en üst seviyede tutuldu.  Projede uygulanan ürünler; Lucent LED50, Xicato Artist, ProSpex, Trim dowlight ve Prospex Pihole 90’dır. Fondation Louis Vuitton’nun kuruluş amacı, şirketin uzun yıllardır büyük bir gizlilik ile bir araya getirdiği ve çok önemli sanatçıların eserlerinin bulunduğu koleksiyonuna yeni bir “yuva” kurmak. Olafur Eliasson ve Thomas Schütte gibi çağdaş sanatın bilinen isimlerinin eserlerinin sergilendiği müzede aynı zamanda projenin yapım etaplarına ait maketlerin sergilendiği bir galeri de bulunmakta.

Untitled-9

A general view shows the Fondation Louis Vuitton designed by architect Frank Gehry in the Bois de Boulogne

Foundation-Louis-Vuitton-Paris-22

Untitled-8

Yorumlar

Yorum Mesajınız