Guelph Üniversitesi’nden Mike Dixon liderliğinde yapılan bir araştırmaya göre LED teknolojisi ile uzayda astronotlar için verimli bir şekilde bitki yetiştirmelerine olanak sağlayabilir.

Mars’ta kolonileşmek ve hatta daha uzak gezegenlere seyahat edebilmek için önemli teknik engellerin aşılması gerek. Güneşdışı yıldız sistemlerine astronot gönderebilen bir uzay aracı inşası ve astronot için yeterli yiyecek en büyük sorun. 

Çevre Sistemleri Ekipman Araştırma’sından sorumlu Profesör Dixon ve ekibi, bitki büyümesi için en uygun dalga boyunu ölçen testler gerçekleştirmektedir. Herhangi bir gezegenlerarası yolculukta, yaşanan kaynak sıkıntısını gidermek için enerji verimliliği sorununun çözülmesi gerekiyor. Astronotlar, en az ağırlık için sadece önemli şeyleri taşıyabilmekte…

Araştırma ekibi, LED kullanarak bitki gelişimini optimize edebilicek teknikler olduğunu belirtiyor. Bitkilerin verimli bir şekilde gelişmesini LED’lerle sağlamak mümkün. Kaynakların kıt olması sebebiyle daha az enerji ile daha fazla foton amaçlanırken, bitkilerin büyümesi için LED ışıklar gerekli spesifik dalga boyunu üretebiliyor.

Bitki yetiştirmek ve bunların hızla büyümesini test etmek amacıyla marul yetiştiren araştırmacılar, çilek ve kiraz gibi daha besleyici bitkileri yetiştirerek araştırmacılara yardımcı olacaklar. Dixon, LED ışık kaynaklarının kullanımının 15 ila 20 yıl içinde uygulanacağına inanıyor.

Haberin orijinal linki için tıklayınız…

Yorumlar

Yorum Mesajınız