Kaan Dilber Elektrik Mühendisi (MBA)  kaan.dilber@wonelighting.com

Kaan Dilber
Elektrik Mühendisi (MBA)
kaan.dilber@wonelighting.com

Uluslararası bir kuruluş olan Commission Internationale’de L’Eclairage (CIE) ışığın insan psikolojisi üzerindeki etkilerini araştırarak standart aydınlık düzeylerini belirliyor. Örneğin, ofislerde olması gereken aydınlık düzeyi ile oturma odalarında ya da toplantı odalarındaki aydınlık düzeylerinin birbirinden farklı olması gerekiyor.

Son zamanlarda aydınlatma teknolojisindeki ilerlemeler sayesinde birçok yerde kullanılan LED aydınlatma sistemleri, ışık etkisiyle farklı atmosferler yaratarak yenilikçi ve çağın ötesinde çözümler sunmaktadır. Türkiye’deki LED teknolojisi ise son 6 yılda ciddi ilerlemeler kaydetti. Türkiye’de şu anda 1 milyar dolarlık bir aydınlatma sektörü pazarı var. Bunun yaklaşık yüzde 15’i LED ürünlerine ait. Bu oran gittikçe artıyor ve önümüzdeki yıllarda milyar dolarlık bir pazar oluşacağı tahmin ediliyor. Türkiye’de özellikle son yıllarda, artan devlet desteğiyle birlikte AR-GE çalışmaları artış gösterdi. Bu destek Türkiye’de LED teknolojisinin gelişmesine büyük katkı sağlayacaktır. Ancak bu artışa rağmen hala patent sayıları, faydalı model sayıları, tasarım teşhirleri konularında ABD ve Avrupa ülkelerinin gerisindeyiz. Daha iyi bir seviyeye özellikle şu iki noktaya ağırlık verilmesi gerektiğini düşünüyorum: AR-GE’de esinlendiğiniz nesnenin ötesine geçebilmelisiniz. Sadece kopya etmek yeterli değil, ona değer katarak kendi özgünlüğünüzü oluşturmalısınız. AR-GE’nin içerisinde mutlaka bilimsel dayanaklar olmalı. Yani matematik olmalı, mutlaka analizler ve testler olmalı.wone-mkl1

 

Çalışma Ortamlarında Aydınlatma Kalitesinin Önemi

Çalışma ortamlarında birçok etken bireyler üzerinde etkili olabiliyor. Bu etkenler zaman zaman çalışanların performansını önemli ölçüde etkiliyor. Bunlardan en önemlisi de ortamdaki ışık kaynağıdır. Uluslararası bir kuruluş olan Commission Internationale’de L’Eclairage (CIE) ışığın insan psikolojisi üzerindeki etkilerini araştırarak standart aydınlık düzeylerini belirliyor. Örneğin, ofislerde olması gereken aydınlık düzeyi ile oturma odalarında ya da toplantı odalarındaki aydınlık düzeylerinin birbirinden farklı olması gerekiyor. Aydınlık düzeyleri çalışanların performansını önemli ölçüde etkiliyor. Işığın rengi, ortamın ambiyansı, kullanılan aydınlatma armatürünün çeşidi, ışık kaynağının türü hepsi insan psikolojisine etki edebiliyor. Türkiye’de çalışanların performansını etkileyen birçok etken gibi ışığın etkisine de dikkat edilmiyor. Ancak uluslararası şirketler bu konu üzerinde önemle duruyor. Ülkemizde de uygulayan şirketler var, ama bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar az sayıda. Aydınlık düzeyleri olması gereken seviyelerde tutulursa çalışanlar üzerindeki olumsuz etkileri de ortadan kaldırılmış olur. Firmalar bu konuya hassasiyet gösterdiklerinde insan psikolojisi üzerindeki olumsuz etkilerini önlemiş olurlar.

Yorumlar

Yorum Mesajınız