Schréder, Budapeşte MTK futbol kulübünün stadyumunu aydınlatıyor

Başlıksız-8

 Dünyanın dört bir yanında yaptığı inovatif uygulamalarla ilklere imza atan lider aydınlatma firması Schréder, yeniliklerine Doğu Avrupa bölgesiyle devam ediyor. Schréder’in tamamen LED teknolojisiyle aydınlattığı New Hidegkuti Nándor Stadyumu 13 Ekim’de açıldı. Doğu Avrupa’nın ilk stadyumu olan New Hidegkuti Nándor Schréder aydınlatması ile Budapeşte’nin yeni simgelerinden en inovatifi oldu. Aydınlatma alanında inovatif çözümler sunan lider firmalardan Schréder, Macaristan’ın en güçlü futbol kulüplerinden olan Budapeşte MTK futbol kulübünün New Hidegkuti Nandor Stadyumu’nu tamamen LED teknolojisiyle aydınlattı. Schréder, saha üzerinde en iyi ışık kalitesini sunan, oyuncular ve taraftarlar için mükemmel koşulları oluşturacak bir çözüm sunduğu aydınlatmada, en yeni spor aydınlatma teknolojilerini kullandı. Schréder’in sadece LED projektörleri kullandığı Doğu Avrupa’nın ilk stadyumu New Hidegkuti Nándor, Budapeşte’nin yeni simgeleri arasında en inovatifi oldu. Uluslararası futbol karşılaşmaları gerçekleştirilen stadyum, 13 Ekim’deMTK ve Portekiz’in Sporting Lisbon futbol takımlarının yaptığı gala maçıyla açıldı.

Başlıksız-9

1912 yılında inşa edilen ve artık bugünün maçları için gereken koşulları karşılayamaz durumda olan Budapeşte’nin ilk stadyumu, 2015 yılında yeniden yapılmak üzere tamamen yıkıldı. Yenilenen stadyumda,  uluslararası karşılaşmalara ev sahipliği yapacak ve futbol severlere birinci sınıf bir deneyim sunacak en yeni teknolojiler kullanıldı. Macaristan’ın efsane oyuncularından olan Nándor Hidegkuti’nin adı verilen yeni tesis, eski stadyumun bulunduğu yerde, Budapeşte’nin 8. Bölgesinde yer alıyor. 6000 izleyici kapasitesine sahip stadyum, UEFA sıralamasında 3’üncü sırada bulunuyor. Projeyi gerçekleştirirken spor sahalarının aydınlatmasının önemini de dikkate alan Schréder, stadyumun aydınlatmasında UEFA ve FIFA’nın koyduğu kriterlere ve yüksek kalitede TV yayınına (1500 lux’un üzerinde) uygun aydınlatma seviyelerini sağlayan LED aydınlatma tercih etti. İnovatif stadyumun aydınlatılmasında yüksek performans kapasitesi ve esnekliği nedeniyle OMNIbast ürününü kullanan Schréder, stadyum çatısı boyunca toplamda 216 adet OMNIblast 3 ürünü monte etti. Düşük işletme maliyetleri ve minimum ışık kaybı ile maçlar esnasında stadyumu canlandıran, dinamik aydınlatma efektleri ile sahne aydınlatmasına özgü çözümler sunan OMNIblast, optimum çözüm olarak uygulandı.

Başlıksız-10

DMX protokolü üzerinden kontrol edilen aydınlatma sisteminde yer alan her armatür; maç öncesi, esnası ve sonrasında dinamik eğlenceli bir aydınlatma oluşturmak için senkronize bir şekilde çalıştırılıp, ayrı ayrı açıp kapatılabiliyor. Sistem takım renklerini yansıtma, gol atıldığında ışık efektlerini değiştirme ve istendiğinde müzik ritmine uygun aydınlatma özelliklerine de sahip. Bu sayede, futbolseverlerin deneyimlerini en üst düzeye çıkarırken, stadyum için önemli olan ulusal ve uluslararası karşılaşmalarda istenilen aydınlatma seviyelerini de sağlıyor.Projektörlerin stadyumda yapılacak spor dışı etkinliklere de uyacak şekilde ayarlanabilmesi stadyumun daha fazla gelir elde edebileceği konser, eğitim gibi etkinlikleri gerçekleşmesine imkan veriyor. OMNIBlast da yer alan özel tasarım silikon lensler, her türlü aşırı ısınmayı engellerken mekânı en uygun şekilde aydınlatıyor. Ürün mükemmel bir kamaşma kontrolü, yüksek renk verimi indeksi (CRI), televizyon aydınlatma tutarlılığı indeksi (TLCI 88) ve futbolseverlere televizyon ekranlarında canlı görüntüler sağlıyor. UEFA HD TV yayınının tüm kriterlerini sağlayan aydınlatma çözümünün tamamını kuran taşeron Elios Innovativ ZRT firması ile çalışan Schréder, LED aydınlatma sistemi kullandığı projede geleneksel spor aydınlatması sistemleri ile karşılaştırıldığında toplam işletme maliyetlerini en asgariye taşıdı.

 

 

Yorumlar

Yorum Mesajınız